SME

Csáky v Prahe dohodol spoluprácu pri riešení rómskej migrácie

BRATISLAVA 1. októbra (SITA) - Aktivity vlád ČR a SR v oblasti ochrany ľudských práv, migrácie Rómov, či pri príprave antidiskriminačnej legislatívy boli hlavnými témami utorkového rokovania vicepremiérov Pála Csákyho a Petra Mareša v Prahe. Ako agentúru

SITA informoval Csákyho hovorca Martin Urmanič, podpredsedovia vlád SR a ČR sa na svojom stretnutí v Prahe venovali najmä spolupráci pri riešení rómskej problematiky. Na základe dohody predsedov vlády ČR a SR vytvorili vicepremiéri "Komisiu pre otázku rómskej migrácie", ktorá sa bude zaoberať migráciou Rómov zo Slovenska do ČR. Obe strany vymenujú do komisie predstaviteľov svojich ministerstiev vnútra, zdravotníctva, práce a sociálnych vecí a zahraničných vecí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvé rokovanie "Komisie pre otázky rómskej migrácie" by mala slovenská strana usporiadať ešte do konca tohto roka. Slovensko chce na ňom predstaviť výsledky práce svojich sociálnych terénnych programov. Úlohou komisie je tiež vypracovanie prehľadu o prístupe slovenských Rómov ku vzdelaniu a lekárskej starostlivosti a príprava podkladov pre Ministerstvo vnútra ČR. V spolupráci s českou stranou pripraví komisia informačnú kampaň o riešení migrácie slovenských Rómov do ČR. Slovenská a česká strana budú napríklad spolupracovať pri potláčaní úžery a pri príprave projektov integrácie Rómov do života väčšinovej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda vlády SR Csáky na stretnutí s Marešom zdôraznil, že bude presadzovať prijatie jedného antidiskriminačného zákona miesto novelizácie niekoľkých zákonov. Novelizácia celého radu zákonov by totiž podľa Csákyho proces prijatia antidiskriminačného zákona výrazne spomalila ak nie úplne zastavila. Csáky a Mareš si tiež vymenili skúsenosti s uplatňovaním zákona o menšinách v praxi. Csáky sa s Marešom zhodol na vzájomnej podpore a spolupráci pri začleňovaní oboch republík do Európskej únie.

Vicepremiér Csáky pozval svojho českého partnera na návštevu Slovenska. Návšteva by sa mala uskutočniť ešte do konca tohto roka a mala by nadviazať na výsledky utorkového rokovania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 7 268
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 083
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 666
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 051
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 837
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 633
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Luka Radivojevič v zápase Slovensko - Fínsko na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Vo výbere najlepších nováčikov zámorskej juniorky sa objavili dvaja Slováci, ktorí bojujú aj na MS v hokeji do 18 rokov 2025.


Max Gildon.

Disciplinárka mu odložila trest.


TASR
Futbalisti Arsenalu po vyradení Realu Madrid.

Semifinále Ligy majstrov štartuje úvodnými zápasmi.


TASR
Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa tešia po postupe do hlavnej fázy Ligy majstrov.

Prišli milióny, ktoré v dejinách Slovenska nemajú obdobu.


SkryťZatvoriť reklamu