Bratislava 1. októbra (TASR) - Kradnutie redakčných materiálov v slovenských médiách je najporušovanejším článkom Kódexu novinárskej etiky, ktorý Slovenský syndikát novinárov prijal v roku 1990. Potvrdil to na dnešnom workshope v Bratislave Luboš Šefčák z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.
"Novinár nesmie pod svojím menom uverejniť cudzie dielo," konštatoval Šefčák a dodal, že u nás sa často objavujú rôzne maskujúce značky, napríklad zatl (zahraničná tlač), arre (archív redakcie), doar (domáci archív) a iné. Podľa neho to svedčí o neprofesionalite novinára i redakcie, ale tiež o ich morálke či mravnosti, čo znižuje dôveryhodnosť.
Častým javom v slovenskej žurnalistike je prisvojenie si agentúrnych správ, pod ktorými sa v periodikách neobjavuje meno, ale značka. "To je aj porušenie zákona o autorských právach," potvrdil Šefčák.
Na wokshope Profesionalizmus a etika v práci novinára sa hovorilo tiež o ohrození médií sponzoringom a reklamou. "Skrytá reklama umožňuje korupciu," uviedol prednášajúci novinár Peter Turčík. Podľa neho sú snahy ovládnuť mediálny trh prepojením rôznych, nielen mediálnych aktivít. Ako príklad konštatoval televíziu a týždenník Markíza s denníkom Národná obroda, rádiom Okey, produkčným domom Forza a nadáciou Markíza.
Podujatie organizovalo Centrum nezávislej žurnalistiky v Bratislave.