
Premiéri Mikuláš Dzurinda (zľava), Vladimír Špidla, Leszek Miller a Peter Medgyessy si prezerajú fotografie – zrejme zo spoločných stretnutí. Včera sa stretli na českom zámku v Dobříši, aby rokovali o európskej ústave. FOTO – ČTK
BRATISLAVA – O návrhu ústavy Európskej únie včera hovorili premiéri krajín V 4. Premiér Mikuláš Dzurinda odcestoval na stretnutie v Dobříši bez jednoznačného slovenského názoru. Vláda totiž v utorok stanovisko neprijala – ministri KDH k nemu vzniesli pripomienky, s ktorými ostatní členovia nesúhlasili.
„Myslím si, že premiér má dostatok informácií, aby mohol (na stretnutí V4) prezentovať slovenské stanoviská,“ povedal minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Slovensko chce na medzivládnej konferencii o ústavnej zmluve presadzovať päť požiadaviek – zachovať princíp jedna krajina – jeden komisár, neznižovať počet hlasov potrebný na kvalifikovanú väčšinu, neoslabovať princíp jednomyseľnosti pri rozhodovaní o niektorých politikách únie, zachovať rotujúce predsedníctvo Európskej rady a nenazývať dokument ústavou, ale iba ústavnou zmluvou, pretože únia nie je štát.
Slovensko chce presadzovať aj zmienku o kresťanstve v preambule, no nie za každú cenu. KDH zas žiada, aby Slovensko zmienku o Bohu dôsledne požadovalo, a najmä, aby žiadalo vypustenie charty základných práv z ústavnej zmluvy. Podľa Kukana nikto z 25 krajín rozšírenej únie rokovanie o charte nežiada. „Je to najdôraznejšia požiadavka KDH a sú to prakticky iba oni, kto túto otázku navrhuje.“ Požiadavky KDH označil za nerealistické.
Na medzivládnej konferencii sa bude rokovať najmä o európskych inštitúciách. O otvorenie tejto témy má záujem najviac štátov. „Bude to zložité, dramatické, budú nočné rokovania, ale skončíme s dohodou,“ povedal Kukan.
Medzivládna konferencia sa začína v sobotu, dnes sa vláda pokúsi schváliť slovenskú pozíciu na mimoriadnom rokovaní. V utorok sa o návrhu nehlasovalo, pretože prítomní boli iba 10 ministri a trojica z KDH by návrh zablokovala.
Chýbajúci členovia vlády – Rudolf Chmel, Rudolf Zajac, Ľudovít Kaník aj Pál Csáky potvrdili, že dnes na rokovanie prídu. Odmietli však vopred hovoriť, ako budú hlasovať. Nepríde iba minister životného prostredia László Miklós, ktorý je na stretnutí ministrov v Čechách. Ministri KDH dnešnú podobu ústavnej zmluvy nepodporia, ostatní by ich však už pri plnom počte mali prehlasovať. Parlament požiadavky KDH nepodporil.
andrea hajdúchová