Predpovede mnohých politických komentátorov sa mýlili. Príhovor Tonyho Blaira na zjazde Labouristickej strany v Bournemouthe v utorok delegáti prijali dobre. Ako herec po úspešnom vystúpení sa Blair tri razy vrátil na pódium a vyhrieval sa na výslní aplauzu.
No Blair je dosť bystrý, aby vedel, že záleží na vystúpeniach na väčších javiskách. Dôveru pre svoju vládu potrebuje znovu vybudovať nielen v labouristickej strane, ale v celej Veľkej Británii.
Čakajú ho ťažké časy. Hoci politickí fanatici sledujú pozorne každý zvrat v ságe mŕtveho zbrojného experta Davida Kellyho, hlavným problémom je otázka dôvery. Blairov imidž čestného a otvoreného politika bol poškvrnený, možno už navždy zničený každodennými odhaleniami vyšetrovania Kellyho smrti.
Ak chce Blair znovu získať starú popularitu, mal by sa sústrediť na domácu agendu: britské voľby sa bez výnimky vyhrávajú na domácich každodenných témach: nezamestnanosti, zločinnosti, zdravotníctve a školstve. A v tom spočíva Blairov problém.
Znechutený pomalým tempom reformy zdravotníctva, školstva, kriminality a azylovej politiky začal hľadať novú politiku - ako nadačné nemocnice a dodatočné poplatky za univerzitné štúdium. Zjednodušene - plán nadačných nemocníc umožňuje najlepšie fungujúcim nemocniciam robiť viac rozhodnutí vo vlastnej réžii a uľahčiť pacientom bohatší výber. Dodatočné univerzitné poplatky umožňujú vyrubiť študentom každoročné poplatky až do výšky 3000 libier.
Podľa Blaira pomôžu obe metódy poskytovať verejné služby vyššej kvality za cenu, ktorú sú voliči ochotní platiť. Ani jedna z nich sa však nenachádzala v predvolebnom programe labouristov v roku 2001 a obe sú nepopulárne u straníckych aktivistov a poslancov jeho strany. A Blair ich potrebuje do ďalších volieb udržať spokojných.
Blair si podporu svojej strany zachovával celých deväť rokov na čele strany vďaka úspechom u voličov. Teraz úspech a obľuba slabnú. Druhá labouristická vláda sa mala zamerať na zlepšenie verejných služieb, dominovali však útoky z 11. septembra a Irak.
Aj strana, aj krajina sa dožadujú zlepšení a Blairom navrhované novinky sú nepopulárne. Možno sú odvážne nové metódy jediným riešením problémov verejných služieb v Británii, ale ani členovia labouristickej strany, ani voliči o tom nie sú presvedčení.
Blair bude musieť riskovať. Istý čas potrvá, kým výhody reformy prinesú ovocie. Zatiaľ bude premiér potrebovať všetky svoje schopnosti, aby presvedčil stranu a celý štát, aby ho ďalej podporovali. To je pre muža, ktorý stratil dôveru mnohých Britov, náročná úloha. PRE SME - TIM HAUGHTON, Birmingham