Bratislava 2. októbra (TASR) - Vláda by sa mala dnes definitívne dohodnúť na pozícii Slovenska k európskej ústave po tom, čo o nej v utorok prerušila rokovanie kvôli protestu ministrov za KDH.
K návrhu pozície mali kresťanskí demokrati vážne výhrady, ktoré na rokovaní vlády prezentovali ministri Vladimír Palko a Daniel Lipšic.
Hnutie navrhlo, aby sa do preambuly ústavnej zmluvy dala zmienka o Bohu ako o zdroji hodnôt, na ktorých stojí Európa a aby Slovensko odmietlo funkciu stáleho predsedu EÚ. Ďalej navrhlo, aby sa z návrhu ústavnej zmluvy vypustila Charta základných práv, čo šéf diplomacie Eduard Kukan označil za nerealistickú požiadavku. Charta má umožniť občanom EÚ domáhať sa práv v súvislosti s činnosťou európskych inštitúcií a KDH sa obáva, že na jej základe by sa občania mohli cez Európsky súdny dvor v Luxemburgu v budúcnosti domáhať i takých práv, ktoré národná legislatíva nepozná, napríklad práva na manželstvo osôb rovnakého pohlavia.
Výhrady ministra spravodlivosti mali odborný charakter a týkali sa justície, najmä oblastí trestnej a civilnej spolupráce, ako aj vzniku inštitútu európskeho verejného prokurátora, s ktorým väčšina členských štátov nesúhlasí. Podľa KDH by išlo o výrazný zásah do suverenity členských štátov, pretože by sa vytvorila osobitná trestnoprávna jurisdikcia pre stíhanie niektorej kategórie deliktov, čo je prvkom federalizácie a súčasne vážnym zásahom do národného trestného práva.
Kukan akceptoval Lipšicove odborné výhrady a zahrnul ich do materiálu. Rezort slovenskej diplomacie pritom už zapracoval do návrhu materiálu aj odporúčania, ktoré parlament schválil uplynulý týždeň.
Podľa dokumentu je prioritou Slovenska na rokovaniach, ktoré začnú už v sobotu v Ríme, zachovanie princípu "jedna krajina - jeden komisár" s rovnocenným postavením všetkých členov Európskej komisie. Presadzovať by malo aj zvýšenie kvóra kvalifikovanej väčšiny pri rozhodovaní EÚ na minimálne 60 percent členských štátov so 60 percentami obyvateľstva únie. K prioritám patrí i neoslabovanie princípu jednomyseľnosti a jeho zachovanie napríklad v oblasti daní, obrany, hospodárskej a sociálnej súdržnosti, trestného práva či súdnej a policajnej spolupráce.
Pre SR je dôležité aj jasné vymedzenie právomocí voleného predsedu Európskej rady a ministra zahraničných vecí EÚ. Presadzovať bude zmenu názvu dokumentu na "ústavná zmluva". Zmienku o kresťanstve v jej preambule podporí v závislosti od konkrétneho návrhu zmeny textu. V prípade otvorenia otázky zachovania rotujúceho predsedníctva ho bude vláda SR opätovne podporovať.
V sobotu v Ríme začnú lídri 25 súčasných a budúcich členských krajín Európskej únie (EÚ) niekoľkomesačné rokovania o konečnej podobe európskej ústavy. Tá má nahradiť všetky doterajšie základné zmluvy, ktoré upravujú fungovanie EÚ. Slovensko bude zastupovať premiér Mikuláš Dzurinda a minister Kukan.
Talianske predsedníctvo v EÚ chce dohodu o ústave dosiahnuť do konca roka, najneskôr na decembrovom summite v Bruseli. Vzhľadom na veľký počet oblastí, v ktorých sa 25 krajín nezhoduje, je tento kalendár považovaný za veľmi ambiciózny.