Bratislava 2. októbra (TASR) - Hnutie Greenpeace žiada dôkladnú kontrolu financovania kompletnej výstavby Jadrovej elektrárne (JE) Mochovce. Ochranári sú presvedčení, že takáto kontrola by odhalila ďalšie nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami štátu.
Podľa slov hovorcu organizácie Juraja Rizmana bolo financovanie výstavby Mochoviec od začiatku prác nehospodárne a netransparentné. "Na tieto skutočnosti sme upozorňovali všetky zodpovedné orgány, vrátane každého ministra hospodárstva a predsedu vlády od roku 1993. Nikto však naše upozornenia nebral vážne," uviedol dnes Rizman v stanovisku, ktoré poskytol TASR.
Hovorca konštatoval, že aktivisti Greenpeace mali pravdu, keď hovorili o takzvanej atómovej mafii. Podľa jeho vyjadrenia sa jej členovia dlhé roky priživovali na výstavbe JE Mochovce a pomocou rôznych sprostredkovateľských firiem, netransparentných obchodných vzťahov a skrytého politického lobingu okrádali štát o milióny slovenských korún.
Hnutie Greenpeace preto privítalo odhalenie trestnej činnosti spojenej s výstavbou uvedenej elektrárne. Polícia odhalila 144-miliónový podvod pri financovaní stavby tretieho a štvrtého bloku, o ktorom v stredu informoval minister vnútra Vladimír Palko.
Investorom stavby v Mochovciach boli Slovenské elektrárne (SE), generálnym dodávateľom stavby firma Škoda Praha, a. s., ktorá si zabezpečila 12 subdodávateľských firiem zo Slovenska a Českej republiky. Koncom roku 2000 bolo podľa Palka zrejmé, že SE majú záujem vyplatiť svoj záväzok voči dodávateľovi. Odvtedy sa však vedenie Škody Praha (ŠP) niekoľkokrát vymenilo.
ŠP umožnila začiatkom roku 2001, aby do procesu finančného vyrovnania vstúpili tri sprostredkovateľské firmy, ktoré získali poverenie vyrovnať vzťahy medzi všetkými zainteresovanými subjektmi. Vytvorili neprehľadnú sieť 118 zmlúv, na základe ktorých si účtovali z toku peňazí odmenu, ktorá tvorila v niektorých prípadoch až 70 percent z transferovaných prostriedkov.