Bratislava 2. októbra (TASR) - Po vstupe krajiny do Európskej únie (EÚ) dôjde k obmedzeniu zahraničnej bilaterálnej pomoci pri financovaní projektov slovenských mimovládnych organizácií.
Na úvod dvojdňovej konferencie mimovládnych organizácií (MVO), ktoré sa hlásia ku Grémiu tretieho sektora, na to dnes v Bratislave upozornili veľvyslanci USA, Holandska a Európskej komisie v SR.
Americký veľvyslanec Ronald Weiser konštatoval, že rozvoj slovenského hospodárstva spolu s novou legislatívou vytvára príležitosti na financovanie činnosti neziskových organizácií z domácich zdrojov. Dôležitým prvkom podľa neho patrí spolupráca týchto združení s podnikmi, pričom prisľúbil, že v tomto smere bude pôsobiť na americké firmy zastúpené v SR. Ďalší zdroj prostriedkov vidí v pôsobení tzv. komunitných nadácií.
Weiser spolu s holandským diplomatom Laurentom Stokvisom a vedúcim Delegácie EK Ericom van der Lindenom ocenil úlohu a význam slovenských MVO pri demokratizácii a budovaní občianskej spoločnosti. Veľvyslanec USA osobitne vyzdvihol ich pôsobenie pri občianskej aktivizácii v predvolebných kampaniach. Zároveň zdôraznil, že ich úlohou je aj vplývať na politikov, aby dodržali svoje predvolebné sľuby.
Výročná X. Stupavská konferencia (podľa prvej konferencie, ktorá sa konala v Stupave) má motto Mimovládne organizácie na prahu Európskej únie. S príhovormi na jej začiatku vystúpili i primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, riaditeľ bratislavskej kancelárie Európskeho parlamentu Azelio Fulmini a hovorca vicepremiéra Pála Csákyho.
Grémium tretieho sektora v súčasnosti zastupuje viac ako 400 mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sa hlásia k Programového vyhláseniu regionálnych grémií a k uzneseniam Stupavských konferencií.