
foto sme – pavol majer
Vyštudoval politológiu, pracoval v Slovenskej akadémii vied a potom šéfoval Informačnému centru mladých. Rovno odtiaľ odišiel do Slovenskej informačnej služby robiť šéfa analytického oddelenia. Po dva a pol roku sa na návrh vtedajšieho ministra vnútra Ivana Šimka stal riaditeľom Národného bezpečnostného úradu. Včera ho z tejto funkcie vláda na návrh premiéra a na druhý pokus odvolala. Na otázky denníka SME odpovedal krátko po vlastnom odvolaní JÁN MOJŽIŠ.
Ako ste sa dostali do SIS?
„Stalo sa to zo dňa na deň. Dostal som sprostredkovanú ponuku ako riaditeľ Informačného centra mladých, či by som nemal záujem robiť šéfa analytiky. Vtedy som sa prvýkrát stretol s pánom Mitrom, ktorý mi to po odporúčaní svojich priateľov ponúkol.“
V SIS ste boli dva a pol roka, ako ste sa stali riaditeľom NBÚ?
„Počas diskusie o zákone o ochrane utajovaných skutočností vznikla otázka, čo bude NBÚ znamenať a kto ho bude riadiť. O túto problematiku som mal záujem a povedal som to aj Ivanovi Šimkovi, keď nastúpil do funkcie ministra vnútra. Minister Šimko ma nominoval u premiéra za riaditeľa. Keďže išlo o inštitúciu, o ktorej nikto nevedel, nominácia nebola politická a nebola prerokovaná v grémiu ani jednej strany. Presadil sa názor, že by to mal byť mladý človek, nezaťažený minulosťou a s odbornými predpokladmi.“
Museli ste byť tak trochu „ich“, nie?
„Bol som nominantom Ivana Šimka. Agenda utajovaných skutočností spadala pod ministerstvo vnútra. Nebola to politická otázka, ale odborná.“
Nezohralo tam úlohu aj to, že ste boli ako mladý v KDH?
„Samozrejme, že s Ivanom Šimkom aj s Mikulášom Dzurindom som sa poznal z predchádzajúceho obdobia s tým, že moje vzťahy s Dzurindom neboli už vtedy vrúcne. Pokiaľ viem, pán Šimko ma musel navrhnúť až štyrikrát, kým premiér súhlasil.“
Čo je podľa vás premiérov hlavný dôvod vášho odvolania?
„Problém medzi mnou a premiérom vznikol na prelome januára a februára v roku 2002. Bolo to v čase, keď NBÚ nemal dostatok peňazí. Premiér prišiel na NBÚ osobne rokovať o výške zvýšenia rozpočtu. Po oficiálnej časti si vyžiadal rokovanie medzi štyrmi očami, na ktorom ma požiadal, aby NBÚ zmenil stanovisko v kauze Govnet (Projekt na vybudovanie vládnej informačnej siete).“
Povedal vám prečo?
„Zdôvodnil to tým, že sa blížia voľby, že v rozpočte je na Govnet vyčlenených osemsto miliónov a že ľudia začínajú byť nervózni.“
Akí ľudia?
„Nešpecifikoval to. Keď som mu odpovedal, že je veľa dôvodov, prečo by projekt nemal pokračovať, povedal, že sa nemám báť. Že ja ani on pod tým nebudeme podpísaní, že to bude predkladať vedúci Úradu vlády a minister školstva.“
Vláda neschválila Govnet na váš podnet, pretože firma Kiss údajne predstavuje bezpečnostné riziko. Premiér vás žiadal, aby ste napriek tomu zmenili stanovisko NBÚ?
„Áno, chcel aby som zmenil stanovisko tak, aby sa oddelila časť utajovaná a neutajovaná a firma Kiss mohla zrealizovať zákazku za osemsto miliónov v roku 2002.“
Prečo ste to mali urobiť?
„Ako hovorím, ľudia začínajú byť nervózni, osemsto miliónov je v rozpočte a pre mňa z toho nevyplývajú žiadne problémy.“
On chcel, aby ste to urobili zadarmo?
(dlhý smiech) „Neponúkol mi úplatok. O dva týždne neskôr sa môjmu priateľovi ozval šéf veľkej softvérovej spoločnosti, ktorá kooperovala s pánom Palackom, a vyzval ho na diskusiu, že koľko ten mladý za to chce. Suma bola rádovo v desiatkach miliónov korún. Ja som túto komunikáciu odmietol a prípad som nahlásil riaditeľovi SIS a ministrovi vnútra.“
O koľko miliónov išlo?
„Možno to bude znieť neuveriteľne, ale hovorilo sa o 150 miliónoch.“
To je bežná suma na úplatok?
„Z toho projektu išlo asi o päť percent.“
Spoločnosť, ktorej šéf sa vám ozval, sa ako volala?
„Keďže kauza ďalej nepokračovala a zostalo pri ponuke na komunikáciu, nebudem to hovoriť. Bolo to medzi štyrmi očami.“
Prečo ste nepodali trestné oznámenie?
„Nebola to priama ponuka úplatku, iba ponuka na diskusiu. Zareagoval som tak, že som to oznámil.“
Prečo ste na diskusiu nepristúpili, nedohodli sa s políciou a neprevzali peniaze s tým, že šéf veľkej firmy mohol ísť do väzenia?
„Mohlo ísť aj o provokáciu.“
Prečo ste odmietli 150 miliónov?
(smiech) „Myslím si, že to nie je dosť peňazí za moju slobodu.“
Koľko je dosť?
„Ako tridsaťročný človek mám právo mať ideály a tie sa nedajú vyčísliť peniazmi.“
Ako prišli na tých 150 miliónov?
„Keď sme sa raz s vedením SIS rozprávali, aká by mala byť suma, o ktorej by človek mal začať rozmýšľať, tak som zo žartu povedal túto sumu.“
Vedenie SIS je kto? Pán Mitro?
„A jeho podriadení.“
Akú sumu povedal pán Mitro?
„Myslím si, že to bola skôr otázka pre mňa, nie je vhodné rozoberať takéto rozhovory.“
Prečo to všetko hovoríte až teraz?
„Pochádzal som zo spravodajskej komunity. Túto informáciu som bral ako operatívnu s tým, že som upozornil kompetentný orgán, aby to začal prešetrovať. O to viac ma prekvapilo, keď firmu Kiss o dva týždne neskôr začal zastupovať pán Ružbarský.“
To je kamarát Vladimíra Mitra. Zaujímali ste sa niekedy o to, ako to SIS došetrila?
„Nie. Skončilo to v náznaku, urobil som vtedy všetko, čo som si myslel, že mám urobiť.“
Čo si myslíte o tom, že k vám príde premiér, povie, aby ste zmenili v rozpore so zákonom svoje rozhodnutie, vy to odmietnete a o dva týždne neskôr vás sprostredkovane kontaktuje človek, ktorý kooperaval s členom Prezídia SDKÚ Palackom a navrhne vám 150 miliónov?
„Myslím si, že pochopili, že to neurobím na prianie premiéra, a pokúsili sa ma skorumpovať.“
Govnet je jediný dôvod, prečo vás chcel premiér odvolať?
„Vláda v apríli 2002 prijala uznesenie, v ktorom zaviazala Úrad vlády vypovedať zmluvu s firmou Kiss, a nie som si istý, že sa tak doteraz stalo.“
To znamená, že ak teraz príde nový riaditeľ NBÚ, dá Kissu previerku, tak zmluva s Úradom vlády môže fungovať?
„Áno, môže byť znovu aktuálna. Myslím si, že to má ešte súvis s ďalšími rozhodnutiami NBÚ, či už o personálnej, alebo priemyselnej bezpečnosti.“
Sú ešte nejaké iné firmy, blízke súčasným politickým špičkám, ktoré nedostali previerku?
„Mám informácie, že keď firmy a ľudia, ktorí veľmi úzko spolupracovali s finančným pozadím SDKÚ, nedostali previerku, bolo vážne narušené ich ďalšie obchodovanie.“
Vedia toto koaliční partneri?
„Myslím si, že to je jedna z vecí, ktorú pán premiér označil za ohováranie. Ako vysoký štátny úradník som informoval ďalších ústavných činiteľov.“
S premiérom a SDKÚ hlasovala iba strana ANO, komunikovali ste aj s jej predsedom Ruskom?
„S pánom Ruskom som hovoril raz v živote niekedy tesne po voľbách. Nepovažoval som za vhodné ho o tom informovať.“
Prečo? Možno by zmenil svoj názor.
„On nie je správny človek na informácie podobného typu. Myslím si, že došlo k dohode medzi pánom Dzurindom a pánom Ruskom, že ja na čele NBÚ som vážnym ohrozením ich ekonomických a politických záujmov.“
Minister kultúry Rudolf Chmel hlasoval za odvolanie napriek tomu, že verejne vyhlásil, že to narúša jeho integritu osobnosti. Prečo dal prednosť bavoráku, ako povedal Rusko?
„Nie som oprávnený vstupovať do svedomia iných ľudí. Asi pred štyrmi týždňami som sa s pánom Chmelom rozprával, ale nebudem rozhovor rozvádzať do podrobností.“
Pokúsili sa vás ešte niekedy korumpovať?
„Odvtedy nie. Túto udalosť som si, samozrejme, nenechal pre seba, pozná ju dosť ľudí a dostatočne odradila všetkých, čo by sa o to pokúsili.“
Niektorí novinári na Úrade vlády si počas vášho odvolávania šepkali – to má za to, že sa kamaráti s tým Žiakom.
„Téma mojej diskreditácie je stará rok. S premiérom to súvisí iba sčasti. S tým, že Miloš Žiak je akože nevhodnou osobou v mojom okolí, prišiel Igor Cibula potom, ako mal s pánom Žiakom osobný konflikt. V jeseni minulého roku som získal informácie, ktoré som poskytol ústavným činiteľom aj riaditeľovi SIS, že v SIS sa nelegálne odpočúva a obchoduje s informáciami. Tu niekde vznikol aj dôvod, prečo pán Mitro ponúkol premiérovi služby pri mojej diskreditácii. Mali spoločný záujem.“
Napríklad týždenník Domino fórum už niekoľko týždňov naznačuje, že hlavným kšeftárom s odpočúvaním bol v SIS práve Cibula, je to tak?
„Všetky informácie som poskytol orgánom činným v trestnom konaní potom, ako vojenská prokuratúra zistila, že v SIS dochádzalo k nelegálnym odpočúvaniam, a potvrdila moje informácie.“
Mitro teda musel o nelegálnom odpočúvaní a obchodovaní s tým vedieť a je za to zodpovedný?
„Všetky kroky, ktoré pán Mitro urobil po tom, ako som mu to oznámil, nasvedčujú tomu, že to, čo ste povedali, je pravda. Tento systém vznikol s GSM prevádzkou na Slovensku za riaditeľovania Ivana Lexu. SIS boli dodané organizačné a technické kapacity na vyrábanie nelegálnych odposluchov a dodnes sa využívajú.“
Dodnes sa v SIS nelegálne odpočúva?
„Mám dôvod si myslieť, že je to tak.“
Aký je váš vzťah s Milošom Žiakom?
„Pán Žiak je môj priateľ, zoznámil nás Mitro na vlastnej päťdesiatke s tým, že ma požiadal, aby som s pánom Žiakom komunikoval, neskôr sa z toho vyvinul osobný vzťah. Moju diskreditáciu rozpútala dvojica Peter Tóth a Igor Cibula pred voľbami. Pokúšali sa dostať do médií informácie, ktoré ma spájajú s pánom Žiakom, a tým spochybniť moju dôveryhodnosť. Vysvetľujem si to ako osobnú zášť Cibulu voči pánu Žiakovi a ich strach, že by som na čele SIS mohol po voľbách nahradiť Mitra. Preto predpokladám, že Mitro za cenu udržania sa vo funkcii doniesol premiérovi o mne informácie.“
Premiér ako jediný dôvod povedal, že ho ohovárate. Vraj po Bratislave rozprávate, že mu radí Peter Tóth a pri rokovaniach stojí u premiéra za závesom.
„Túto informáciu som počul od iného ústavného činiteľa, ktorý tvrdil, že mu to povedal sám Peter Tóth. Ale je mi známe, že Tóth je v blízkom premiérovom okruhu a stojí v pozadí jeho rozhodnutí.“
Počuli ste to od pána Kaliňáka?
„Áno.“
Hovorili ste to vy nejakým ústavným činiteľom?
„Počas rozhovoru sa také veci spomenú, ale je to medzi štyrmi očami a nehľadal by som tam ďalšiu súvislosť.“
Čo to znamená, ak premiérovi radí Tóth? Bol obvinený z trestného činu, intrigoval voči ministrovi vnútra, snaží sa všelijakými spôsobmi ovplyvňovať novinárov.
„Petra Tótha považujem za genetický klon Igora Cibulu – bývalého pracovníka prvej správy ŠtB, ktorý pôsobil pod krytím novinára a venoval sa tomu aj po roku 1989. Táto dvojica vytvára na Slovensku mnoho špinavostí, ktorých svedkami sme v poslednom čase.“
Premiér vaše odvolávanie odštartoval kauzou skupinka. Vo výpovedi sa podľa viacerých zdrojov nachádza vaše meno, meno pána Žiaka. Čo je to skupinka?
„Je to výsledok pripravenej spravodajskej operácie, ktorá mala za úlohu vyriešiť niekoľko problémov naraz. Bol to záujem viacerých skupín – tých, ktoré prevádzkujú nelegálne odpočúvanie, ohrozených eštebákov, ekonomických skupín, ktoré nedostali previerky. Ak spravodajsky rozpracovali moju osobu, hľadali slabé miesta a najslabšie sa im zdalo moje priateľstvo s obchodníkom Žiakom.“
V skupinke je podľa Kaliňáka ešte Jozef Šátek, Peter Lukeš, Michal Lazar, Milan Šimečka, Milan Žitný.
„Problém so Šátekom majú ľudia, ktorí páchajú trestnú činnosť. Problém s NBÚ majú ľudia, ktorí majú špinavú minulosť a obchodné záujmy. Problém s podnikateľmi majú ich konkurenti. Problém s pánom Šimečkom majú tí, ktorí majú dojem, že cez jeho osobu je denník SME nadštandardne informovaný. Pán Žitný je známy ako kritický novinár, ktorý prispel k pádu bývalého vedenia SIS. Záujmov bolo viac, dali by sa ľahko identifikovať. Premiér musel urobiť špinavú robotu sám, keď nevyšla moja kompromitácia cez pána Mitra a Pittnera.“
Myslíte si, že odvolávanie bude pokračovať? Hovorí sa, že ďalší v poradí má byť Jozef Šátek.
„Je v záujme mnohých ľudí, aby pán Šátek a jeho odbor prestali pracovať. NBÚ je jedným z kľúčov k personálnym výmenám na ministerstve vnútra. V kombinácii so SIS je možné vyrobiť dezinformáciu, na základe ktorej by pán Šátek prišiel o previerku.“
SIS sa tvári, že na vás niečo našla. Vraj aj to, že ste boli v Bruseli a kupovali si drahé vína. Je to tak?
„V októbri minulého roku som navštívil Brusel, kde Slovensko zastupuje veľvyslanec v Bruseli František Lipka, ktorý je zároveň jedným z najznámejších znalcov vín. Keďže je mojím priateľom, pozval ma na prezentáciu vín, kde nejaký veľkoobchodník s vínom prezentoval nový ročník. Pri tej príležitosti boli poskytované zľavy. Za diéty, ktoré som ušetril z predchádzajúcich služobných ciest, som nakúpil víno.“
Koľko stálo?
„Okolo 500 euro, čiže asi 25-tisíc korún.“
A vraj ste spôsobili dopravnú nehodu.
„Takých ľudí je na Slovensku milión, bolo to riešené blokovou pokutou.“
Ďalší problém je vraj firma Ditec a pán Lukeš, ktorá na NBÚ dostala zákázku pri elektronickom podpise.
„V roku 2002 parlament prijal zákon o elektronickom podpise. Na základe neho sme dostali úlohu sfunkčniť sekciu elektronického podpisu. Bolo nutné zabezpečiť technológiu. Išlo o otázku dvoch alebo troch mesiacov, nemohli sme vyhlásiť tender, iba sme oslovili niekoľko firiem, ktoré na dodanie know-how majú licenciu. Ditec bola jediná firma, ktorá na ponuku odpovedala. Považoval som to za riziko, lebo moje meno sa spomínalo v inzerátoch niektorých médií v súvislosti s pánom Lukešom, preto bola v úrade veľká diskusia na môj podnet. Bola to zákázka za milión osemstotisíc.“
Prečo sa aj Ladislav Pittner podieľa na vašom odvolaní?
„Bol vyslaný premiérom, aby dokončil to, čo Mitro nezvládol.“
V akom stave je dnes podľa vás SIS?
„Mala by prejsť dramatickou rekonštrukciou.“
Premiér chce za nového riaditeľa Milana Ježovicu, ale ten študoval za socializmu diplomaciu v Moskve. Môže byť taký človek riaditeľom NBÚ?
„Nemyslím si, že by to bolo vhodné. V poslednom Domine pán Langoš citoval generála KGB, že táto inštitúcia bola náborovým pracoviskom v KGB.“ (Langoš povedal, že generál Kuzyrev potvrdil, že každý, kto bol na tejto škole, prišiel do styku s dôstojníkmi KGB.)
Viete už, čo budete robiť?
„Dostal som ponuky, ktoré zvažujem. Nemám o svoju budúcnosť obavu.“
Čo si po dnešku myslíte o tejto krajine?
„Prechádza vývojom v demokracii. Je to jedna z bitiek, ktorá sa na tomto poli odohrala.“
Môže vaše odvolanie ohroziť naše vzťahy s NATO?
„Dúfam, že nie.“

Beata
Balogová
