združujúcej zdravotne postihnutých. Ako dodala, protestujú proti tomu, aby boli ľudia s takýmto postihnutím vyčlenení zo spoločnosti, pracovali len v chránených dielňach a žili v sociálnych zariadeniach. "Chceme sa pohybovať na voľnom trhu práce a byť rovnocennými občanmi v spoločnosti," zdôraznila Stiglic. Dôležité podľa nej je, aby sa zvýšilo sebavedomie ľudí s postihnutím, ako aj solidarita zo strany spoločnosti. Radikálne škrty v sociálnom zabezpečení nám však podstatne sťažia našu snahu integrovať zdravotne postihnutých do spoločnosti, konštatovala.
Zdravotne postihnutých na Slovensku najviac trápia bariéry, ktoré im znemožňujú voľný pohyb a prístup do budov. Ako konštatovala riaditeľka Slovenského zväzu telesne postihnutých (SZTP) Monika Vrábľová, združenie pracuje na tom, aby boli tieto bariéry odstránené, pretože telesne postihnutým bránia vzdelávať sa a pracovať ako ostatní. Dodala, že na Slovensku tiež prebieha diskusia o chránených dielňach a o ich význame. "Som radikálna. Napriek tomu, že si uvedomujem význam takýchto dielní, som za to, aby mali telesne postihnutí svoj vlastný život a mohli sa uplatniť na voľnom trhu práce," uviedla svoj názor Vrábľová.
Dnes a v sobotu zasadá v Bratislave pri príležitosti 50-teho výročia založenia Fimitic-u jeho predsedníctvo. Fimitic je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá združuje národné organizácie zdravotne postihnutých ľudí. Bojuje za vyrovnávanie príležitostí a akejkoľvek diskriminácii takýchto ľudí.