Bratislava 16. septembra (TASR) - Počas piatich desiatok schôdzí zákonodarcov bolo schválených 303 zákonov. Posledným sa novelizovala právna norma o sociálnom zabezpečení a o Sociálnej poisťovni.
Prvou právnou normou prijatou Národnou radou SR v druhom volebnom období bola novela zákona týkajúca sa Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu. Jej autormi boli poslanci Budaj, Zajac, Petrák, Bárdos a Ištván.
V skrátenom legislatívnom režime schválili poslanci 82 zákonov, v roku 1998 ich bolo prerokovaných takýmto spôsobom všetkých sedemnásť. Vláda pripravila 241 návrhov a poslanci 62. Prezident republiky vetoval 33 zákonov. Parlament schválil tri ústavné zákony - o predĺžení volebného obdobia orgánov samosprávy z roku 1994, o spôsobe voľby hlavy štátu a novelu Ústavy SR.
Prvá právna norma, ktorú zákonodarci po predložení do parlamentu neschválili, sa týkala minimálnej mzdy, čo bola ešte iniciatíva vlády Vladimíra Mečiara. Prvým poslancom, ktorý stiahol späť svoj návrh zákona, bol Robert Fico - bol to návrh ústavného zákona o zamedzení rozporov záujmov pri výkone funkcií ústavných činiteľov a vyšších štátnych funkcionárov. Medzi prvými zákonmi, ktoré boli zamietnuté hlasovaním, bola iniciatíva členov poslaneckého klubu HZDS zmeniť ústavu a snaha klubu SNS upraviť zákon o zriadení Armády SR.
Nepokračovať v ďalšom legislatívnom procese sa po prvom čítaní rozhodol parlament aj v prípade návrhu zákona o používaní jazykov národnostných menšín, pod ktorý sa podpísali všetci členovia klubu Strany maďarskej koalície. Podobný rezultát bol aj v prípade snahy klubu HZDS skrátiť volebné obdobie parlamentu a tým umožniť nové voľby už v júni 2002. Z 33 zákonov, ktoré vrátil prezident republiky parlamentu, nebolo opätovne schválených osem. Posledným bola právna norma meniaca zákon o zriadení Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
Všetkých 303 zákonov posúdili členovia ústavnoprávneho výboru, najmenej - dva zákony - prerokoval osobitný kontrolný výbor na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva. Najviac gestorských pozícií - 86 - mal parlamentný výbor pre financie, menu a rozpočet. Druhým v poradí bol výbor pre sociálne veci a bývanie, ktorý pripravil spoločnú správu 39-krát a tretím výbor pre hospodárstvo, privatizáciu a podnikanie.
Počas 51. schôdze NR SR poslanci v skrátenom legislatívnom konaní schválili 304. zákon, a to zvýšenie dôchodkov.