Bratislava 4. októbra (TASR) - Najväčší sviatok židovského kalendára Jom Kipur, ktorý je známy ako Deň zmierenia, pripadá na 10. deň siedmeho mesiaca Tišri, čo zodpovedá 6. októbru bežného kalendára.
Sláviť sa začína už v nedeľu 5. októbra večer. Nadväzuje na židovský Nový rok, ktorý Židia slávili 27. septembra. Obidva sviatky sú označované ako dni pokánia.
Na sviatok Jom Kipur sa vzťahuje Tórou predpísaný úplný pôst, to znamená 24-hodinové zdržanie sa jedla i nápojov. Cieľom prísneho pôstu je prehĺbenie pokánia. Podľa tradície na Jom Kipur Hospodin poskytuje odpustenie niektorých hriechov z minulosti. Nejde však o nejaké automatické odpúšťanie, predpokladom je hlboké duševné očistenie a pokánie. Odpustenie na základe duševného a telesného pokánia sa týka len hriechov voči Hospodinovi, nie hriechov ľudí voči svojim blížnym. Na zmierenie medzi ľuďmi treba odpustenie človeka, ktorému bolo ublížené. Veriaci v tento sviatok navštevujú synagógy a sústreďujú sa na hlboké pokánie.
Štyri dni po Jom Kipur prichádza sviatok stánkov - Sukkot, ktorý má dva významy. Je poľnohospodárskym sviatkom, keďže pripadá na obdobie zberu úrody. Jeho druhý význam má korene v histórii a pripomína putovanie izraelského národa po púšti.
Na Sukkot nadväzujú ďalšie dva sviatky - Šemini Aceret a Simchat Tóra. Sviatočná modlitba na prvý z nich obsahuje prosbu za dážď a vyjadruje túžbu po požehnanom roku. Simchat Tóra je sviatok ukončenia a zároveň otvorenia celoročného cyklu čítania Tóry, čiže piatich kníh Mojžišových.