začala v Ríme, bude dohoda na inštitúciách novej rozšírenej Európy, dobrá pre kontinent aj pre budúce generácie. Berlusconi otvoril v Ríme stretnutie predsedov vlád a hláv 25 štátov a vyzval ich, aby napriek legitímnej obrane svojich záujmov pristupovali k diskusii triezvo, otvorene a transparentne.
Premiér Talianska, ktoré tento polrok predsedá EÚ, ocenil návrh ústavnej zmluvy pripravený konventom. Prináša podľa neho jasnú architektúru európskych inštitúcií založenú na konsenze štátov a obyvateľov Európy. Je tiež syntézou ústavných tradícií a kultúry nášho kontinentu. „Zmluva, ktorú má prijať táto medzivládna konferencia, prinesie koniec jednej a začiatok druhej etapy,“ povedal. Dodal, že nikdy predtým základné hodnoty slobody a demokracie nehrali takú úlohu pri spájaní stoviek miliónov ľudí.
„Byť Európanom niečo znamená: je to zdieľanie kultúry, spoločného rebríčka hodnôt a civilizácie,“ konštatoval Berlusconi. Ako dodal, na začiatku bolo európske spoločenstvo o ekonomických inštitúciách, ale cieľ tých, ktorí ho zakladali, nebol ekonomický. Krajiny sa dali dohromady cez obchodnú spoluprácu, chceli predísť, aby sa tragédia dvoch svetových vojen už nikdy neopakovala prostredníctvom voľného pohybu osôb, tovaru, kapitálu a služieb. „Bolo to o kultúre, o občianstve,“ podotkol.
V Ríme sa dnes stretli zástupcovia 25 štátov, aby rokovali o budúcej ústavnej zmluve, na základe ktorej bude fungovať EÚ po vstupe nových členov. Do Talianska pricestovalo 31 až 500-členných delegácií. Schôdzka sa teší aj záujmu médií, akreditovalo sa tu zhruba 500 novinárov. Jej organizácia stála EÚ 15 mil. eur.