rmovala Katarína Mastenová z bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO), Slovensko sa do tohto týždňa zapojí viacerými podujatiami, ktoré spoločne pripravila Astronómia PKO a bratislavské Gymnázium Juraja Hronca (GJH).
Súčasťou týchto podujatí bude víkendové pozorovanie Slnka od 14:00 do 17:00, ako aj večerné pozorovania, ktoré sa začnú od 19:30 a potrvajú do 21:30. V pondelok o 18:00 budú traja študenti GJH referovať o planéte Mars, ktorá je stále vo výhodnej pozorovacej polohe na oblohe. Ďalšie večerné pozorovania sa v gymnáziu a v areáli PKO uskutočnia od utorka do piatka. Na štvrtok pripravili organizátori prednášku Nové perspektívy vo vesmíre, o čom bude hovoriť Zdenek Urban v Malej sále PKO od 17:30. Ako dodala Mastenová, v rámci Svetového kozmického týždňa vystavia študenti GJH v priestoroch školy menšiu expozíciu Mars - včera a dnes.
Svetový kozmický týždeň bol oficiálne vyhlásený v roku 1999. Jeho úlohou je predovšetkým celosvetovo informovať verejnosť o výhodách, ktoré im prináša výskum a využívanie poznatkov o vesmíre, podnecovať a podporovať intenzívnejšie využívanie vesmíru pre udržateľný hospodársky rozvoj. Zároveň počas neho organizátori v rôznych krajinách sveta chcú demonštrovať podporu verejnosti pre kozmické programy, viesť deti a mládež k záujmu o poznanie vesmíru a ich budúcnosti. Podľa Mastenovej je Svetový kozmický týždeň ideálny pre učiteľov, ktorí môžu využiť vesmír k tomu, aby vzbudili záujem študentov o matematiku, vedu a ďalšie predmety. Termín svetového týždňa pripomína kľúčové kozmonautické udalosti. 4. októbra 1957 bola vypustená prvá umelá družica Sputnik 1 a 10. októbra 1967 nadobudla platnosť Dohoda o kozmickom priestore. Mottom tohtoročného Svetového kozmického týždňa je heslo: "Nové perspektívy vo vesmíre".