Košice 16. septembra (TASR) - Putovnú výstavu Stredoveká nástenná maľba v srdci Európy, ktorá bola prvýkrát sprístupnená verejnosti v januári 2000 v sídle Rady Európy v Štrasburgu, otvorili dnes v románsko-gotickom kostole v obci Svinica. Výstava sa koná v rámci Dní Európskeho kultúrneho dedičstva spojených s oslavami 725. výročia od prvej písomnej zmienky o obci.
Ide o spoločnú výstavu Pamiatkového ústavu Bratislava a Štátneho úradu pre ochranu pamiatok v Maďarsku. Obsahuje diela z 28 kostolov od Ostrihomu po obec Leles na obidvoch stranách hraníc Slovenska a Maďarska. Jej súčasťou sú i maľby pochádzajúce zo svinického kostola.
Alexander Balega z košického pracoviska Pamiatkového ústavu na adresu výstavy uviedol, že je výsledkom desaťročnej spolupráce pri dokumentácii a výskume stredovekých fresiek v Karpatskej kotline. S výnimkou Ostrihomu ide o maľby pochádzajúce z dedinských kostolov a v čase svojho vzniku v 13. a 14. storočí boli určené dedinským ľuďom. Svinica je prvá obec, kde sa fresky sprístupnili svojim pôvodným adresátom, t.j. obyvateľom vidieka. Doposiaľ bola výstava inštalovaná len vo veľkých mestách ako Budapešť, Viedeň, Praha, Mníchov, Košice a pod. Balega ďalej poznamenal, že nikde na svete okrem Talianska sa takáto kolekcia chrámových fresiek ako v Uhorsku nezrodila ani nezachovala.
Súčasťou Dní Európskeho kultúrneho dedičstva spojených s oslavami 725. výročia od prvej písomnej zmienky o Svinici je 10. ročník prehliadky chrámovej hudby a spevu.