hlavia ako predchádzajúci dvaja kandidáti. Predkladateľ návrhu, ktorým je ministerstvo vnútra (MV), však návrh neakceptoval s tým, že obdobný návrh už bol predložený v predchádzajúcich novelách, ale nebol odsúhlasený.
Poslanec NR SR Peter Muránsky (KDH) považuje návrh rezortu sociálnych vecí za primitívny. Podľa neho by takéto ustanovenie v zákone bolo v rozpore s Ústavou SR. "Rovní by sme si mali byť všetci podľa schopností," povedal pre agentúru SITA Muránsky. Podľa neho nemôže štátny orgán nariaďovať politickej strane, aby na každom treťom mieste kandidačnej listiny bol napríklad muž, ak muži o kandidátku danej strany nebudú javiť záujem. Takúto úpravu považuje za nevhodnú aj poslanec Boris Zala (Smer). "Malo by to byť vecou jednotlivých strán," povedal pre agentúru SITA.
Naopak takýto návrh by privítala poslankyňa Ľudmila Mušková (ĽS-HZDS). Podľa nej totiž žena, ktorá sa chce uplatniť, musí mať trojnásobne viac schopností ako muž. "Problémy, ktoré trápia ľudí, by mali riešiť aj ženy, ktoré tvoria polovicu spoločnosti," zdôraznila pre agentúru SITA. Zároveň uviedla, že na vládu, v ktorej nesedí ani jedna žena, je žalostný pohľad. Za legitímnu považuje požiadavku ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny podpredsedníčka Ľudovej únie Oľga Keltošová. Agenda rovnosti šancí by podľa nej mala byť aj agendou vlády. "Je príznačné, že takýto návrh odmieta ministerstvo vnútra, na ktorého čele stojí podpredseda KDH," uviedla pre agentúru SITA. Potrebu väčšieho zastúpenia žien v politike si uvedomuje aj podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková. Podľa nej však riešenie rezortu sociálnych vecí nemá ani podporu žien. "Mám pochybnosti, či sa takáto právna úprava dá presadiť bez verejného tlaku a ten zatiaľ chýba," zdôraznila v rozhovore pre agentúru SITA.