člen vládnej koalície, ktorý sa zatiaľ vlastnými, jasne artikulovanými a odborne zdôvodnenými návrhmi neprezentoval.
Tým členom koalície je ANO a o neznalosti problematiky a jemných náznakoch vlastných predstáv o novom fungovaní miestnej štátnej správy nás naposledy presviedčal jej predseda v televíznej relácii Sito. Okrem toho, že ani raz nevysvetlil postup, ktorým došli v ANO k prezentovaným číslam a tým k záveru, že návrh je „nezmysel“, nemohol si predseda ani ujasniť, či má byť úradov 259, alebo 295, alebo 290. To sú dôležité rozdiely. Okrem toho zaznel aj ďalší dôležitý poznatok, dokladujúci „nezmyselnosť“ vládneho návrhu.
Problémom podľa ANO je, kto bude „arbitrom“, keď sa dva úrady, dve inštitúcie nebudú vedieť dohodnúť. Dodnes to totiž – opäť podľa ANO – riešil prednosta okresného úradu, a riešil by to prednosta obvodného úradu. Pri špecializovanej miestnej štátnej správe vraj budú musieť v takom prípade bežať (asi zamestnanci týchto úradov) až do Bratislavy.
Keby to tak bolo, nie je im čo závidieť. Je to však inak. Existuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok). Podľa neho je na konanie vecne príslušný orgán, ktorý určí osobitný zákon. A existuje viac zákonov, ktoré presne vymedzujú, na akú vecnú oblasť je ten-ktorý orgán miestnej štátnej správy príslušný. Hovoria o tom aj vládne návrhy zákonov, ktoré sú dnes v parlamente. Nestane sa teda, že by si „do kapusty“ liezli úrad sociálnych vecí a lesný úrad. Poznáme však aj miestnu príslušnosť, a pokiaľ dôjde medzi orgánmi verejnej správy k sporu o ňu, zákon pozná východiská.
Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Žiadny zákon ani návrh zákona však neprikazuje nikomu utekať v prípade sporu o príslušnosť do Bratislavy. A žiadny zákon, ktorý upravuje činnosť miestnej štátnej správy, tu nepozná ani žiadneho „arbitra“. Arbiter v ponímaní pána Ruska u nás nie je ani byť nemusí. Mimochodom, špecializovaná miestna štátna správa tu „fungovala“ v rokoch 1990 – 1996. Kto koľkokrát „bežal do Bratislavy“?
Predseda ANO však hmlisto navrhol aj koncepciu úpravy organizácie miestnej štátnej správy. Bude 46 okresných úradov, alebo aj 49, aj 50, ako chcete. Budú integrované, lebo to zaručuje byť „pod jednou strechou“ (čo v skutočnosti nie je pravda!). Týchto 46 – 50 okresných úradov premenujeme na obvodné úrady, pretože sme za splnenie vládneho programu, teda zrušenie okresných úradov.
Takáto organizácia zaručí to, že tu vznikne de facto 46 – 50 okresných úradov, čo zrejme nie je problém. „Reforma“ bude vybavená. Zdôvodnenie takéhoto návrhu sa má opierať o čísla, ktoré majú dokladovať, o koľko je vládny návrh drahší, do akej miery bude potrebných viac budov atď.
Pán Rusko pôvod svojich čísiel zatiaľ nezverejnil. Niečo však napovedá vyjadrenie hovorcu ANO pre týždenník Trend: „Nemáme konkrétne výpočty, vychádzame len z logiky veci.“ A ďalej: „Miestna štátna správa bude po reforme pravdepodobne drahšia ako doteraz.“
Autor: JAROSLAV PILÁT(Autor je konzultantom splnomocnenca vlády pre decentralizáciu verejnej správy)

Beata
Balogová
