Bratislava 6. októbra (TASR) - Podpredsedníčka opozičného Smeru Monika Beňová minulý týždeň predložila do Národnej rady SR návrh antidiskriminačného zákona, ktorým by sa mali poslanci zaoberať na októbrovej schôdzi parlamentu.
Smer bude o návrhu rokovať s ostatnými politickými stranami a Beňová požiada lídra strany Roberta Fica, aby túto tému otvoril už na plánovanom stretnutí s predstaviteľmi opozičných strán. Text sa nelíši od návrhu zákona, ktorý už dlho leží na úrade podpredsedu vlády Pála Csákyho kvôli politickým machináciám, doplnila pre TASR Beňová.
Koalícia sa na poslednej Koaličnej rade dohodla, že pracovná komisia pri podpredsedovi vlády Csákym posúdi zákony, do ktorých by bolo treba vložiť antidiskriminačnú legislatívu v súlade so smernicami EÚ namiesto prijímania nového zákona. "Nové vytvorenie akejsi pseudokomisie na úrade vlády je len odďaľovaním toho, aby sa vôbec nič v tomto smere nemuselo spraviť," domnieva sa Beňová. Prijatie takéhoto zákona nám vyplýva aj zo smerníc európskeho spoločenstva, pripomenula.
Beňová sa snažila predložiť zákon v akceptovateľnej podobe a vyhnúť sa niektorým problémovým otázkam. Domnieva sa, že by ho mohli podporiť aj koaliční poslanci a verí, že zákon sa dostane do druhého čítania.
Proti antidiskriminačnému zákonu je hlavne KDH, ktoré sa obáva uzákonenia manželstiev homosexuálov a adopcií detí takýmito pármi. Takéto niečo podľa Beňovej vôbec nie je súčasťou návrhu. "KDH by malo úprimne povedať, či je za diskrimináciu, alebo proti diskriminácii, pretože predložený návrh antidiskriminačného zákona vôbec v žiadnom ustanovení nerieši tie veci, o ktorých KDH hovorí," doplnila.
Antidiskriminačný zákon zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu. Nepripúšťa sa diskriminácia na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a rodu.