Zmena by spočívala v rozšírení právomoci Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a zúžení imunity poslancov Národnej rady SR a sudcov tak, aby sa odbúral súhlas parlamentu alebo Ústavného súdu SR na ich trestné stíhanie.
Podľa návrhu novely Ústavy SR, ktorú predložil šéf rezortu spravodlivosti Daniel Lipšic do medzirezortného pripomienkového konania, by sa kontrolná pôsobnosť NKÚ vzťahovala aj na obce a vyššie územné celky v širšom, až úplnom rozsahu. V súčasnosti je zabezpečená vonkajšia kontrola územných samospráv len pokiaľ ide o hospodárenie v rámci tzv. preneseného výkonu štátnej správy.
V prípade zúženia imunity ústavných činiteľov by zmena ústavy kopírovala vládne uznesenie z mája tohto roku, v ktorom sa kabinet zaviazal zúžiť rozsah imunity poslancov len na hlasovanie v Národnej rade SR alebo v jej výboroch a na výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v NR SR alebo v jej orgáne. Rovnako sa v ňom zaviazal odbúrať potrebu súhlasu parlamentu s trestným stíhaním jeho členov, pričom potreba udelenia súhlasu NR SR k vzatiu do väzby by zostala zachovaná. Toto uznesenie tiež predpokladá zachovanie imunity sudcov len na trestné činy súvisiace s rozhodovacou činnosťou a odbúranie ústavnoprávnej podmienky udelenia súhlasu Ústavného súdu SR na trestné stíhanie sudcu a generálneho prokurátora. Potreba udelenia súhlasu Ústavného súdu SR k vzatiu do väzby tiež zostane zachovaná.
Lipšic predložil materiál aj ako návrh napĺňajúci uznesenie NR SR zo 6. marca tohto roku, kde sa konštatuje, že "korupcia a klientelizmus vo verejnom živote je vážnym problémom" a kde sa vyzýva vláda, aby "urýchlene dopracovala a predložila Národnej rade SR návrhy zákonov upravujúcich pravidlá lobingu, obmedzenie trestnoprávnej imunity ústavných činiteľov, návrh zákona o preukazovanie pôvodu majetku, návrh ústavného zákona o konflikte záujmov a návrh zákona o financovaní politických strán".