ch, cezhraničnej spolupráci a činnosti slovensko-maďarských miešaných komisií, ako aj o otázkach európskej a euroatlantickej integrácie a spolupráci krajín Visegrádskej štvorky.
Na úvod svojho pobytu na Slovensku sa Martonyi stretol so slovenským rezortným partnerom Eduardom Kukanom. Spoločne ocenili dobrú kvalitu bilaterálnych vzťahov a vyjadrili spokojnosť s činnosťou miešaných slovensko-maďarských komisií. Zároveň sa zhodli na vytvorení 12. spoločnej komisie pre cezhraničnú a regionálnu spoluprácu. K jej vzniku by malo dôjsť po uzavretí dohody o cezhraničnej spolupráci, ktorú čoskoro podpíšu premiéri oboch krajín. Maďarský hosť ocenil schválenie Európskej charty regionálnych a menšinových jazykov vládou SR, ako aj odporúčanie Akademickému senátu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre na vytvorenie fakulty pre maďarských pedagógov.
Otázky regionalizmu s dôrazom na posilnenie spolupráce podnikateľských subjektov budovaním hraničných priechodov rezonovali na pracovnom stretnutí s ministrom výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky (SR) Istvánom Harnom.
Po stretnutí s premiérom Mikulášom Dzurindom Martonyi konštatoval, že by uvítal, keby krajiny Visegrádskej štvorky spoločne vstúpili do Európskej únie v rámci prvého kola jej rozširovania. Po summite EÚ v Nice sa prístupový proces dynamizuje a Maďarsko, ako aj Slovensko podľa Martonyiho musí v nasledujúcich mesiacoch zintenzívniť svoju prípravu na členstvo v nej. Martonyi zároveň vyjadril podporu Maďarska Slovenskej republike v jej úsilí o začlenenie sa do Severoatlantickej aliancie.
S mistrom hospodárstva SR Ľubomírom Harachom sa zhodli na potrebe ďalšej liberalizácie obchodu v rámci krajín CEFTA, užšej spolupráci Slovenska a Maďarska pri obnove Balkánu, ako aj v prístupovom procese k zastrešujúcej dohode v rámci programu INOGATE.