"Sudcovia pred riešením prípadov detí vhodných na medzištátne osvojenie uprednostňujú obchodné spory," uviedla riaditeľka Centra pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže Alena Matejová, ktorá konanie súdov považuje za hrubú ignoranciu. Upozornila, že pomalé rozhodovanie súdov pritom môže ohroziť pozitívny výsledok medzištátnej adopcie. Argumentovala tým, že mnohé z krajín majú súdnym rozhodnutím stanovený vekový limit vhodný na osvojenie dieťaťa zo zahraničia. "V niektorých štátoch sú to dva roky," dodala.
Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže v súčasnosti eviduje 95 slovenských detí vhodných na adopciu do zahraničia. Všetky deti, z ktorých 14 je handicapovaných, sú rómskeho alebo polorómskeho pôvodu. Matejová to odôvodnila tým, že nerómske deti vo veku do štyroch rokov sa na Slovensku takmer vždy podarí umiestniť.
Nakontaktovaných na náhradné rodiny je 81 detí z databázy centra. Na súdoch sa nachádza 25 návrhov na posúdenie. Deti narodené v roku 1997 až 2002 sú už nakontaktované na náhradných rodičov zo zahraničia. Najstarším dieťaťom v databáze je dieťa narodené v roku 1991. Najstaršie dieťa, ktoré bolo zverené do starostlivosti zahraničných záujemcov, malo päť rokov.
Výber detí vhodných na medzištátne osvojenia majú na starosti okresné a krajské úrady. Po šiestich mesiacoch, keď slovenskí občania neprejavia záujem o adopciu, môžu OÚ a KÚ dieťa ponúknuť na adopciu do zahraničia. Príprava adoptívnych rodičov je podľa Matejovej mimoriadne náročná a trvá od troch do šiestich mesiacov.
Centrum je jedinou inštitúciou, ktorá na Slovensku zabezpečuje medzištátne adopcie na základe Dohovoru o ochrane detí a spolupráci pri medzištátnych osvojeniach. Na starosti má tiež vymáhanie výživného zo zahraničia a medzinárodné únosy detí.
ms pa