S rozhodnutím súdu úzko súvisí interrupčný zákon z dielne ANO, ktorý v lete spôsobil vážnu koaličnú krízu. Prezident už prijatý zákon nepodpísal s tým, že sa má počkať práve na rozhodnutie súdu. Očakávalo sa v priebehu októbra.
Na súde v Košiciach nám nevedeli povedať, kedy rozhodnú. „To vám nikto nepovie,“ povedal Štefan Németh, hovorca Ústavného súdu. Podnet podali ešte v minulom volebnom období 30 poslanci.
Ústavní sudcovia mali rozhodovať už v apríli a potom v septembri. Zúčastnili sa už na piatich odborných seminároch na tému interrupcie, teraz študujú materiály z parlamentu. „Je to taká téma, pri ktorej najskôr treba veľmi citlivo a dôkladne prešetriť celú vec a až potom rozhodnúť,“ vysvetľuje Németh. Okrem toho majú vraj aj plno práce s množstvom iných káuz.
Jedna z predkladateliek nového interrupčného zákona Eva Černá z ANO je odďaľovaním rozhodnutia zaskočená, ale zároveň jej to vyhovuje. „Zatiaľ som spokojná, že platí súčasný stav a ten nie je ohrozený,“ povedala.
Ešte v auguste zúril medzi KDH a ANO pre interrupcie ostrý spor. Padali silné vyhlásenia o odchode z vlády, dnes sa s vyriešením spornej témy nikto neponáhľa. ANO si nie je istá, či by v parlamente prešiel prezidentom vrátený zákon, na ktorý treba už 76 hlasov. „Keby sme tento zákon teraz vytiahli na rokovanie, tak by sme nenašli podporu, ani keby sme veľmi chceli,“ hovorí Černá.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik odďaľovanie rozhodnutia Ústavného súdu chápe. „Ukazuje, že tomu prikladá veľkú váhu a vyrovná sa s tým zodpovednejšie ako niektorí ľudia v osobnom živote,“ myslí si. Napriek tomu by bol rád, keby sa vo veci rozhodlo.
Ústavný súd bude v tejto kauze rozhodovať v pléne. To znamená, že každý sudca bude mať jeden hlas. Na najbližšom zasadaní sa budú čítať záverečné reči. Nedá sa vylúčiť, že po ich vypočutí si sudcovia zoberú ďalší čas na rozmyslenie.
Na septembrovom pojednávaní vyzval minister spravodlivosti Daniel Lipšic, zastupujúci KDH, aby Ústavný súd pri rozhodovaní vzal do úvahy rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu. Súd rozhoduje v prípade ženy, ktorej lekári omylom umelo prerušili tehotenstvo. Németh povedal, že je otázne, do akej miery sudcovia toto rozhodnutie zoberú na vedomie.
O čo ide v interrupčnom spore
Zákon hovorí, že žena si môže dať umelo prerušiť tehotenstvo, ak netrvá dlhšie ako 12 týždňov. Genetické poškodenie plodu sa dá ale zistiť až po tomto termíne, preto vyhláška ministerstva spravodlivosti umožňuje interrupcie z tohto dôvodu až do 24 týždňa tehotenstva.
Poslanci KDH na Ústavnom súde napadli aj zákon, aj vyhlášku. ANO sa rozhodla, že problém s vyhláškou, kde je úspech podania KDH pravdepodobnejší, vyrieši a novelou možnosť genetických interrupcií zakotví priamo v zákone a odstráni tak prípadný nesúlad medzi ním a vyhláškou. (rp)

Beata
Balogová
