ať z rozpočtov Národnej kultúrnej pamiatky Červený Kameň a Slovenskej národnej galérie (SNG). Hrad Červený Kameň nestihne do konca roka minúť 16 miliónov korún, ktoré má vo vlastnom rozpočte, pretože rekonštrukčné práce neočakávane spomalili novoobjavené archeologické nálezy. Galéria zasa zo svojho rozpočtu nestíha minúť osem miliónov korún určených na projekt rekonštrukcie a modernizácie SNG. Uvedené peniaze by sa tak nevyužili a na konci roku by sa vrátili do štátneho rozpočtu.
Spresniť postavenie Komory kominárov ako stavovskej organizácie a spresniť, čo je kominárska činnosť a bližšie špecifikovať podmienky na vykonávanie kominárskej činnosti je cieľom návrhu poslaneckej novely zákona o Komore kominárov, o ktorej dnes bude tiež rokovať vláda. Novela má tiež upraviť podmienky odbornej prípravy, obsah a rozsah odbornej spôsobilosti, spôsob a podmienky overovania a osvedčovania odbornej spôsobilosti a spôsob vydávania a odnímania osvedčení o odbornej spôsobilosti kominárov a revíznych technikov komínov. Poslanci navrhujú, aby osoba s odbornou spôsobilosťou mala vymedzený územný obvod svojej pôsobnosti. Predkladatelia chcú, aby základná odborná príprava kominárov, ktorí sa majú podrobiť ďalšiemu overeniu bola najmenej 100 hodín a základná odborná príprava revíznych technikov komínov bola 60 hodín. Ďalšiu príprava kominárov sa bude vykonávať raz za päť rokov v rozsahu najmenej 25 hodín a odborná príprava revíznych technikov komínov bude trvať najmenej 15 hodín.
Kabinet sa bude zaoberať aj poslaneckým návrhom novely zákona o premávke na pozemných komunikáciách Jirka Malchárka. Jeho cieľom je zrušenie povinnosti používať na idúcom motorovom vozidle s výnimkou motocyklov a zvláštnych motorových vozidiel, v období od 15. novembra do 15. marca, pneumatiky so zimným druhom dezénu alebo terénnym druhom dezénu.
Minister vnútra Vladimír Palko predložil na dnešné rokovanie vlády informáciu o vyšetrovaní podaní o zraneniach, ktoré údajne spôsobili príslušníci Policajného zboru. Ministerstvo vnútra podľa informácie dostáva čoraz viac podaní zadržaných, zaistených či obvinených osôb sťažujúcich sa na zranenia, ktoré im podľa ich vyjadrenia spôsobili policajti. Kým v prvom polroku 2002 policajná inšpekcia dostala 102 takýchto podaní, za prvých šesť mesiacov tohto roka je to až 165 sťažností. Viac než polovica z týchto podaní bola neopodstatnená a vo viac ako troch percentách začali príslušné orgány policajtov stíhať. Zvýšený počet podaní zadržaných a obvinených sťažujúcich sa na policajnú brutalitu je zapríčinený aj tým, že z ich strany ide prevažne o účelovú obranu, respektíve aj možný spôsob spochybňovania práce policajtov. Napriek tomu sa niekoľko prípadov policajnej brutality skutočne odhalilo. Ministerstvo ich pripisuje nízkemu právnemu vedomiu policajtov, ich zaujatosti či osobnej zaangažovanosti v jednotlivých prípadoch, ale najmä nedostatočnej odbornej a morálnej úrovni policajtov.
Informačné systémy, ako napríklad register obyvateľov a ďalšie, ktoré používa slovenská polícia, sú fyzicky i morálne zastarané - dokonca im hrozí funkčný kolaps. Ministerstvo vnútra preto pripravuje nové informačné systémy. Nový register obyvateľov by mal byť funkčný v polovici budúceho roka a do konca roka 2004 sa budú pripravovať databázy správnych agend. Uvádza sa to v materiáli, ktorý na rokovanie kabinetu predložil minister vnútra. Nový register obyvateľov spolu s registrom ekonomických subjektov, katastrom a registrom územných identifikácií vytvorí jadro štátneho informačného systému. Register obyvateľov bude obsahovať minimum základných údajov o osobe, prakticky iba jednoznačnú identifikáciu, adresu bydliska, prípadne väzbu na najbližších príbuzných, ako je manžel, rodičia a deti. Údaje v registri by mali byť v prvom rade spoľahlivé a aktuálne. Referenciou registra by mali byť najmä odpovede na otázku či osoba existuje, či je prihlásená na danej adrese, prípadne otázka na jej najbližších príbuzných.