ú informácie o akejsi zamietavej odpovedi dnes už bývalého ministra obrany Ivana Šimka a jeho utajenej informácii pre niektorých ústavných činiteľov, píše sa v stanovisku kancelárie Slovenskej informačnej služby. Riaditeľ SIS Ladislav Pittner nevie o žiadnej takejto žiadosti a žiadnu “odpoveď” od I. Šimka nedostal.
V stanovisku SIS sa tiež uvádza, že v pondelok sa preto uskutočnilo rokovanie zástupcov SIS a VOS, na ktorom bližšie rozoberali augustové služobné stretnutie operatívnych pracovníkov oboch inštitúcií. Okolnosti stretnutia v súčasnosti preverujú vnútorné inšpekčné orgány SIS, uvádza sa v stanovisku SIS.
Denník Pravda dnes priniesol informáciu, že Vojenské obranné spravodajstvo odmietlo spolupracovať so SIS na operácii, ktorá mala viesť k odvolaniu šéfa Národného bezpečnostného úradu Jána Mojžiša. Vyplýva to z tajnej správy, ktorú dostali tri parlamentné výbory - výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor na kontrolu SIS a výbor na kontrolu vojenského spravodajstva. Utajovanú správu týkajúcu sa Mojžiša poslala SIS do kancelárie premiéra Mikuláša Dzurindu 12. augusta. O deň neskôr, 13. augusta, požiadala tajná služba vojenské spravodajstvo o materiály na Mojžiša. SIS to pre vojenské spravodajstvo zdôvodňovala tým, že Mojžiša má o mesiac odvolať vláda. Dvaja predsedovia výborov Viliam Soboňa a Robert Kaliňák potvrdili, že výbory o tejto správe rokovali. "O tomto utajovanom materiáli rokoval branno-bezpečnostný výbor a dostali ho aj predsedovia výboru na kontrolu SIS a výboru na kontrolu vojenského spravodajstva, Viliam Soboňa a Milan Cagala," potvrdil R. Kaliňák. Podľa neho, o tejto správe bol informovaný aj predseda parlamentu Pavol Hrušovský a podpredseda NR SR Béla Bugár. Hrušovského hovorca to potvrdil. "Predseda parlamentu správu videl," povedal hovorca Michal Dyttert. V materiáli sa uvádza, že vtedajší minister obrany Ivan Šimko oznámil šéfovi SIS Ladislavovi Pittnerovi, že vojenské spravodajstvo sa požiadavkou tajnej služby zaoberať nebude.