Vláda rozhodla, že štát na budúci rok zoberie 300 miliónov z peňazí pôvodne plánovaných na zvyšovanie platov vo verejnom sektore a pridá ich ministrovi hospodárstva Pavlovi Ruskovi na prilákanie nových investorov. Odborári v školstve už ohlásili, že učitelia sú pripravení štrajkovať. Hovorili sme s ministrom školstva MARTINOM FRONCOM.
Aký bol váš postoj k rozpočtu pri hlasovaní vlády?
„Ja som sa s časťou o tých 300 miliónoch nestotožnil, ale rozpočet ako celok som podporil, lebo som nechcel zablokovať jeho prijatie vo vláde.“
Podpredseda KDH Minárik povedal, že učitelia napriek dohode už raz išli štrajkovať, a preto sa nemôžu čudovať. Ako to vlastne bolo?
„Požiadavky Odborového zväzu školstva a vedy po prvom štrajku učiteľov boli splnené. Potom sa prijala dohoda oboch strán o sociálnom zmieri. Oni sa však zapojili do štrajku, ktorý mal istý politický podtón. Pritom sa hovorilo o možnosti zvýšenia platov učiteľov o dve percentá, ktoré mali byť pokryté z tých 300 miliónov korún. Do istej miery je tu teda istá súvislosť.“
Čo hovoríte na hrozbu, že učitelia sú pripravení štrajkovať?
„Ministerstvo ponúka odborárom rokovanie. Rokovaniam sa nikdy ani nevyhýbalo. Svedčí o tom aj to, že aj po prvom štrajku boli požiadavky odborárov splnené. Štrajk určite nepovažujeme za riešenie.“ (ts)
ANKETA
MICHAL VASIĽKO, riaditeľ jazykovej Základnej školy na Námestí Štefana Moyzesa v Banskej Bystrici: „Rozhodnutie vlády len potvrdilo, že učitelia vždy boli a budú na chvoste záujmu. Bude to znamenať zníženie už dosť nízkej životnej úrovne učiteľov, pretože sľúbené 7-percentné zvýšenie platov malo vlastne len vyrovnať infláciu. Dôsledkom je, že mladí absolventi odmietajú učiť a v školách zostávajú väčšinou starší učitelia a niekoľko stovák fanatikov, ktorí svoju profesiu ešte považujú za poslanie. Štrajku sa nezúčastnil len náš odborový zväz - siahne teraz vláda na peniaze všetkým? Ak je to skutočný dôvod vlády, tak je to v demokracii neprípustná pomsta.“
MÁRIA TRANČÍKOVÁ, riaditeľka Základnej školy na Bolečkovej ulici v Nitre: „Platy učiteľov by sa mali výrazne zvýšiť. Už teraz je ťažké nájsť učiteľa cudzieho jazyka či informatiky na druhý stupeň základnej školy. Dávajú prednosť firmám, ktoré ich lepšie zaplatia. Učitelia našej školy sa do štrajku nezapojili, takže nechápem, prečo by sme na to mali doplatiť.“
ALENA TURČANOVÁ, riaditeľka Základnej školy a Gymnázia na Tilgnerovej ulici v Bratislave: „Nie je to nič prekvapujúce podľa toho, ako sa vláda stará o školstvo. Školstvo je celkovo pre všetky vlády nezaujímavé, nestarajú sa o budúcnosť vzdelávania. Na našej škole sa neštrajkovalo - tá akcia nebola dobre pripravená.“ (wm, bej, or)