Pred štyrmi dňami spravodajská televízia informovala, že príslušníci SIS v auguste požiadali svojich kolegov z Vojenského obranného spravodajstva, aby im zozbierali materiál na riaditeľa NBÚ. Redaktori TA3 požiadali SIS i predsedu vlády, aby sa k správe vyjadrili. Pozoruhodné bolo, že si pri tom hovorca tajnej služby vymenil rolu s premiérom. Hovorca Šimko, ktorý mohol správu označiť za nepravdivú, povedal iba tri slová: „Nemám takúto vedomosť.“ Mikuláš Dzurinda, ktorý zasa mohol pokojne ostať pri tom, že o záležitosti nič nevie, odpovedal tak, ako keby vedel o všetkom, čo SIS robí: „Je to veľmi nepekné a nepravdivé. Je to bláznivá lož.“ Ako sa po niekoľkých dňoch ukázalo, nie je to celkom tak, lebo informáciu, že Vojenské obranné spravodajstvo odmietlo v auguste spolupracovať so SIS pri „rozpracovaní“ riaditeľa NBÚ, už majú aj tri parlamentné výbory. Koalícii sa vrátila na stôl téma, pred ktorou usilovne zatvára oči.
Riaditeľ SIS pri výkone svojej funkcie nadmieru spolupracuje s predsedom vlády. Na pôde parlamentu podporil Dzurindovu verziu o „skupinke“, pričom prezidenta ani predsedu parlamentu o nej neinformoval. Premiérovi zaslal písomný materiál o preverovanej osobe, pričom dvoch vyšších ústavných činiteľov neinformoval ani ústne. Prešlo mu to, lebo ANO si nechcela kaziť nový vzťah s Dzurindom a KDH zasa starý vzťah s Pittnerom. Ani pre SMK nie je téma ich nadštandardného vzťahu veľmi príťažlivá. Teraz sa však dostalo na verejnosť, že tajná služba požiadala vojenské spravodajstvo o materiály na Mojžiša, a to v čase, keď predseda vlády proti nemu vypovedal na prokuratúre a svojich kolegov v koalícii presviedčal, že riaditeľ NBÚ musí odísť. Ak by sa traja vládni predsedovia ďalej tvárili, že sa ich nadštandardná spolupráca riaditeľa SIS s premiérom netýka, nebudú už iba svedkami, ale aj účastníkmi kauzy.
Bolo by veľmi čudné, keby sa v krajine, v ktorej bol šéfom SIS Ivan Lexa, považovalo za normálne a prijateľné, že SIS je tajnou službou premiéra.

Beata
Balogová
