sedom vlády Mikulášom Dzurindom. Za ratifikáciu v ústavnej zmluvy únie v parlamente sa podľa neho okrem SDKÚ predbežne vyslovila aj SMK a ANO, z opozičných strán ĽS-HZDS a Smer. Uskutočnenie referenda podporuje KDH a ĽÚ, komunisti zatiaľ nezaujali stanovisko.
Podľa Dzurindu má európska ústavná zmluva charakter medzištátnej dohody, ktorú stačí ratifikovať štandardným spôsobom v parlamente. "Nie je potrebné predkladať ústavnú zmluvu na štúdium ľuďom," povedal. Argumentoval tiež organizačnou a finančnou náročnosťou zorganizovania referenda, no odmietol, že dôvodom jeho postoja by mohli byť aj obavy z nízkej účasti voličov, ktorá by nemusela dosiahnuť povinných 50 percent. "Slovensko určite nebude jedinou krajinou, ktorá bude ústavnú zmluvu ratifikovať v parlamente," uviedol premiér a dodal, že táto otázka sa ešte len bude na pôde NR SR riešiť.
Z koaličných strán sa za uskutočnenie referenda zatiaľ vyslovilo KDH. Jeho predseda a predseda NR SR Pavol Hrušovský v tejto súvislosti povedal, že o tak dôležitých dokumentoch, akým je ústavná zmluva, by mali rozhodnúť občania. "Ide o veľmi vážne rozhodnutie z pohľadu suverenity a ďalšieho pôsobenia SR v európskom spoločenstve," zdôraznil.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar uprednostňuje ratifikáciu ústavnej zmluvy v parlamente a poslanci jeho strany budú v parlamente hlasovať za prijatie tejto zmluvu. "Verím, že jednomyseľne," uviedol. Referendum je síce podľa Mečiara najdemokratickejší spôsob rozhodovania, no slovenská ústava povinnosť jeho zorganizovania neukladá. "Politici sa nesmú báť prebrať zodpovednosť," povedal. Uskutočnenie referenda v tejto otázke tiež predstavuje určité politické riziká. Rizikom je podľa neho vysoká miera nespokojnosti občanov s politikou súčasnej vlády. "Výsledok hlasovania nemusí byť o európskej ústave, ale o nespokojnosti s vládou," konštatoval a dodal, že Slovensko by riskovalo i medzinárodné komplikácie. SR totiž podľa Mečiara neprijíma európsku ústavu, ale vstupuje do európskeho ústavného systému. "Nás pozvali na konzultácie, no nie sme ešte členom únie. Ak SR nedodrží svoje záväzky, hrozia mu sankcie," uviedol. Mečiar je tiež presvedčený, že na prípadné referendum by sa nepodarilo vláde zmobilizovať potrebných 50 percent voličov.
Mikuláš Dzurinda na stretnutí informoval predsedov strán o priebehu rokovaní o návrhu zmluvy zakladajúcej ústavu pre Európu, na ktorých sa aj s ministrom zahraničných vecí Eduardom Kukanom zúčastnil počas otvorenia medzivládnej konferencie v talianskej metropole Rím v sobotu 4. októbra. Podobné stretnutia budú podľa Dzurindu pokračovať aj v budúcnosti, aby sa aj jednotlivé parlamentné strany mohli vyjadriť k priebehu medzivládnej konferencie a k slovenskému stanovisku o podobe ústavnej zmluvy únie. "Vzájomná informovanosť by mala byť nepretržitá," konštatoval na následnej TB minister Kukan.