ovine. Stroj zachytil drôty vysokého napätia, čo spôsobilo jeho pád. Havária vrtuľníkovej jednotky, ktorá pôsobí v Bosne a Hercegovine v rámci operácie SFOR, sa stala pri návrate z plnenia prepravných úloh. Podľa očitých svedkov letel stroj nad osadou veľmi nízko. Iba o niekoľko minút neskôr sa zachytil do vedenia vysokého napätia, narazil do betónového stĺpa a padol neďaleko lokálnej cesty. Príčinou havárie bolo podľa vtedajšieho ministra obrany Ivana Šimka zlyhanie ľudského faktora. Vo vrtuľníku boli traja slovenskí vojaci, dvaja nehodu prežili s ťažkými zraneniami a jeden s ľahkými.
Na leteckej základni v Prešove 14. marca 2001 spadol pri pristávaní vrtuľník Mi-17 z výšky piatich metrov na letiskovú plochu. Po dopade začal horieť, ale požiar sa do desiatich minút podarilo uhasiť. Nikto z členov posádky nebol zranený. Pravdepodobnou príčinou pádu vrtuľníka bola technická porucha.
S nehodami vrtuľníkov Mi-17 mali problémy aj v Českej republike. V roku 1998 havarovali dva takéto české stroje. Bez ľudských obetí sa obišla havária vojenského vrtuľníka, ktorý sa pravdepodobne pre technickú chybu zrútil z výšky 25 metrov krátko po štarte zo základne Bosanska Krupa v severozápadnej Bosne. Pri páde stroja bolo zranených 20 českých a jeden britský vojak. Menej šťastia mali traja členovia posádky českého vojenského vrtuľníka Mi-17, ktorí zahynuli pri havárii v októbri 1998 pri obci Stipanjiči asi 10 km od mesta Tomislavgrad. Stroj mal namierené do chorvátskeho Splitu.
Podľa dostupných údajov je vo výzbroji armád európskych štátov zaradených viac ako 100 vrtuľníkov Mi-17. V ozbrojených silách štátov Afriky, Južnej Ameriky a Ázie ich slúži približne 550 kusov. Ďalšie stovky používajú armády krajín Spoločenstva nezávislých štátov, vrátane Ruska a Ukrajiny.
Chronológia vojenských leteckých nešťastí
- 27. apríla 1994 - Pri plnení výcvikových úloh na III.leteckej základni v Malackách došlo o 15.30 h k havárii vojenského lietadla SU-22. Pilot sa katapultoval, lietadlo dopadlo do priestoru letiska. Jeden vojak základnej služby utrpel ľahké popáleniny. K zraneniu ďalších osôb nedošlo.
- 15. marca 1995 - Vo vojenskom výcvikovom priestore Kežmarok došlo pri plnení výcvikových úloh k havárii lietadla L-29 letectva Armády SR. Pilot lietadla, major H. J. pri leteckom nešťastí zahynul.
- 6. júna 1999 - Tragická havária britského lietadla HAWK 200, pri ktorom zahynul jeho pilot a jedna diváčka sa odohrala na 5. medzinárodných leteckých dňoch SIAD '99 v Bratislave. Po 12.56 h asi v polovici osemminútového sólového vystúpenia prúdového lietadla HAWK 200 britského kráľovského letectva sa jeho pilotovi nepodarilo dotiahnuť tzv. sudový výkrut a narazil so strojom do zeme, mimo ukážkovej dráhy letiska. Napriek tomu, že trosky lietadla nedopadli do priestoru vyhradeného pre divákov, tlaková vlna zhodila zo strechy priľahlého objektu jednu ženu, ktorá odtiaľ sledovala vystúpenia leteckých dní. Diváčka utrpela smrteľné zranenie. Lietadlo ihneď vybuchlo a pilot zahynul.
- 3. júna 2000 - Pri havárii lietadla L-39 zahynul po 11. hodine neďaleko letiska Sliač 38-ročný pilot major Ing. Ľuboš Novák, člen skupiny Biele albatrosy. Letecké nešťastie sa stalo počas vystúpenia košických vzdušných akrobatov v rámci Dňa otvoreného letiska a Dňa polície na 31. leteckej základni na Sliači. Bezprostrednou príčinou leteckej nehody bola chybná pilotáž.
- 14. septembra 2000 - Cvičné vojenské lietadlo L-39 Albatros sa zrútilo približne o 17. h neďaleko obce Ožďany v Rimavskosobotskom okrese. Stroj, ktorý vzlietol na Sliači, spadol iba 800 metrov od obytných domov. Pilotovi sa podarilo včas katapultovať a haváriu prežil.
- 29. októbra 2002 - Bez strát na životoch sa zaobišla letecká nehoda cvičného lietadla L-39 Albatros, ktorý sa o 11.37 h zrútil pri obci Kalša v okrese Košice-okolie do poľa. Pri leteckej havárii neboli zranené civilné a ani vojenské osoby. Pilot lietadla a inštruktor, obaja príslušníci Armády Maďarskej republiky, sa včas katapultovali a boli prevezení na lekársku prehliadku. Let sa uskutočnil v rámci výcviku, ktorý realizuje Vojenská letecká akadémia Košice pre vzdušné sily Maďarskej republiky.
- 6. novembra 2002 - Smrťou jedného z pilotov sa skončila zrážka dvoch vojenských lietadiel MiG-29. Stíhačky slovenskej armády sa zrazili v približne štvorkilometrovej výške vo večerných hodinách v katastri obce Hnilčík neďaleko Spišskej Novej Vsi. Pilotom sa stal osudným tretí z cvičných letov. Jeden z pilotov sa katapultoval a podarilo sa ho nájsť s pomocou vrtuľníka. Druhého pilota, majora Mariána Katušku, našli na druhý deň po nehode mŕtveho v kabíne lietadla neďaleko štátnej cesty smerom na Rožňavu, asi 250 metrov od parkoviska, kde mal sídlo pátrací štáb.
- 24. decembra 2002 - Zranením troch slovenských vojakov sa skončila havária vrtuľníka Mi-17, ktorý sa zrútil na území Bosny a Hercegoviny pri meste Novy Travnik. Vojaci boli príslušníkmi slovenskej vrtuľníkovej jednotky, ktorá na tomto území pôsobí v rámci operácie SFOR. Posádka narazila do stĺpa elektrického napätia pri návrate po splnení prepravných úloh