BRATISLAVA – Vládni politici rapídne strácajú priazeň voličov a prudko klesá aj dôvera v inštitúcie, ktoré reprezentujú. Podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky má vláda najnižšiu dôveru od roku 1998 – len 18 percent.
Vládu aj koalíciu od jej vzniku sprevádzajú neustále spory a aféry. Premiér Mikuláš Dzurinda vyzýva koaličných partnerov, aby sa poučili z taktiky „čím horšie partnerovi, tým lepšie mne“.
On sám a jeho strana SDKÚ však zaznamenala najväčší pád dôvery a popularity. Dzurinda z toho v rozhovore pre SME viní médiá.
Otázkou je, či sa v nervóznej atmosfére a zoči-voči zle naladenej verejnosti podarí na jeseň v parlamente presadiť dôležité reformné zákony. Obavy už naznačil minister zdravotníctva Rudolf Zajac, ktorý chce svoje zákony o zdravotníctve pre istotu predložiť ako jeden veľký balík. „Buď to prejde a bude tu nový systém, alebo to neprejde, a budeme mať problémy,“ povedal.
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že reformy ohrozuje „zrútenie dôvery, narušenie vzťahov v koalícii a chýbajúca politická morálka“.
Podľa prieskumu Inštitútu pre verejné otázky vláde nedôveruje až 80 percent ľudí, dôveruje jej len 18 percent. Najlepšie je na tom prezident, ktorému dôveruje 44 percent, Ústavnému súdu 40 a parlamentu 25 percent občanov.
Politikov tieto údaje neprekvapujú, poslankyňu Annu Záborskú z KDH však zarazila nízka dôvera parlamentu, kde je „kultúra správania dobrá. Čudujem sa, že občania nerozlišujú medzi prácou parlamentu a vlády“.
Samotní voliči KDH dôverujú spomedzi voličov vládnej koalície najmenej – len 39 percent. Záborská predpokladá, že títo voliči iste nemysleli na ministrov KDH vo vláde, lebo „naši ministri dosahujú jedny z najlepších výsledkov“.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý si slabú dôveru vláde vysvetľuje krátkodobým negatívnym dosahom reforiem. „Dobrí politici by však mali v reformách pokračovať, aby dokončili to, čo považujú za správne.“ Viac podľa neho vláde ubližuje nezvládnutá komunikácia v koalícii, keď sa politici navzájom častujú silnými vyhláseniami a až potom rokujú. „Vysielame tak signál, že väčšiu váhu dávame straníckym záujmom pred verejnými,“ dodal Galbavý.
Sociológ IVO Marián Velšic súhlasí, že nízka dôvera občanov k lídrom vládnych strán súvisí aj s nízkou dôverou vláde.

Beata
Balogová
