BRATISLAVA – Vláda v stredu presunula 300 miliónov korún určených v rozpočte na zvýšenie platov vo verejnom sektore do rezortu ministerstva hospodárstva. Tento krok sa dotkne najmä učiteľov, ale niektorí členovia vlády dali najavo, že je to odveta za ich septembrový štrajk.
„Takáto reakcia by mohla byť primeraná len vtedy, ak by tento štrajk bol v rozpore s ústavou a zákonom,“ hovorí ústavný právnik Ladislav Orosz. Takýto názor však nevyjadril žiadny ústavný orgán, preto „je takáto reakcia neprimeraná“.
Šéf školských odborov Pavol Gašperan povedal, že ak je to zo strany vlády „odveta za štrajk, tak to považujeme za vydieranie“.
Politológ Grigorij Mesežnikov pripúšťa, že politici použili nešťastné formulácie, ale „odborári by si mali uvedomiť, že štrajky majú svoje praktické následky“.
Politologička Darina Malová však pripomína, že ministri sami vyhlasovali štrajk za neúspešný, takže odbory pre vládu nie sú hrozbou. Väčšina učiteľov navyše štrajkovala len symbolicky. „Koho chcú trestať?“ pýta sa Malová.
Má pocit, že koaličné strany konali krátkozrako voči vrstve, v ktorej mali zázemie. „Učitelia boli ochotní robiť aj za menej peňazí a ako vzdelaní ľudia volili vládne strany, ktoré ponúkali reformy,“ myslí si Malová a má dojem, že vláda testuje trpezlivosť slovenskej spoločnosti.
Právo na štrajk je u nás zakotvené v ústave a upravujú ho viaceré zákony. Podľa niektorých právnikov je však iba symbolické. Povedal to vo februári Peter Kresák potom, ako okresný súd v Bratislave predbežným opatrením zastavil ostrý štrajk železničiarov. Súd pritom dodnes nerozhodol, či bol tento štrajk protizákonný. Právo na štrajk stanovené ústavou bližšie určuje zákon a ten ho obmedzuje iba na spory pri kolektívnom vyjednávaní. (rp, haj)
politici o potrestaní učiteľov
Niektoré z výrokov zachytených SME a televíziou TA3, ktorými politici odôvodňovali presunutie 300 miliónov korún určených na zvýšenie platov zamestnancov vo verejnom sektore do kapitoly ministerstva hospodárstva.
Martin Fronc, minister školstva: „Ja som sa s návrhom rozpočtu stotožnil okrem tohto bodu. Na druhej strane som predtým upozorňoval predsedu odborového zväzu, že existuje korektná dohoda zo strany vlády, že požiadavky, ktoré mali, keď štrajkovali v júni, sme splnili a tento ich postup bude s veľkou pravdepodobnosťou znamenať takúto reakciu vlády.“
Ivan Mikloš, minister financií: „Odbory a najmä odborový zväz školstva neprejavili dostatočný záujem, aby k dohode došlo, tak koaličná rada odporučila, aby sa tieto prostriedky použili na iný účel.“
Pavol Minárik, podpredseda KDH: Tvrdí, že učiteľov pripravili o peniaze školské odbory, ktoré vyhlásili štrajk, aj keď sa vláde zaviazali, že tak neurobia. „Nemožno niečo dohodnúť a čakať, že sa bude plniť dohoda len jednostranne,“ povedal.