ie tehotenstva. Povedal to primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice s poliklinikou v Komárne František Tóth a dodal, že tamojším gynekológom by vzrástol počet pacientok s komplikáciami z takýchto zákrokov.
Ako ďalej v rozhovore pre TASR primár konštatoval, od roku 1995, keď vstúpila do platnosti novela interrupčného zákona s povinnosťou platiť za tento zákrok, poklesol počet umelých prerušení tehotenstva o 60 percent. Zdôraznil, že síce v minulom roku klesol počet pôrodov v tomto okrese z 821 v roku 1999 na 735, klesol však aj počet potratov z 554 v roku 1999 na 410 v roku 2000. Z toho umelých prerušení tehotenstva bolo vlani okolo 300, o 150 menej ako v roku 1999.
Na margo etických alebo náboženských zábran zo strany lekárov v otázke interrupcie F. Tóth uviedol, že v komárňanskej nemocnici požiadali dvaja lekári v súlade so zákonom a v zmysle uvedených dôvodov, aby takéto zákroky nemuseli vykonávať. V osemdesiatych rokoch, keď zasadali takzvané interrupčné komisie, chodili ženy na prerušenie tehotenstva takisto do Maďarska. Domácich lekárov potom navštevovali s krvácaniami a ťažkými zápalmi, pripomenul primár a dodal, že ak zákon zakazujúci interrupcie vstúpi do platnosti, budú postupovať v jeho zmysle.