slovu iba štyria - Milan Cagala, Alojz Engliš (obaja HZDS), Víťazoslav Moric (SNS) a Pavol Kanis (SDĽ), ku ktorým treba prirátať takmer 60 faktických poznámok - každá trvala dve minúty.
Rokovanie o ústave nie je podľa názoru exministra obrany SR Pavla Kanisa o hľadaní pravdy, ale o dôvere vládnej koalícii. Kritizoval časť návrhu novely Ústavy SR, ktorý v súvislosti s vyššími územnými celkami nejasne deklaruje ich postavenie a môže pri rôznom výklade vzbudzovať obavy o možnom ohrození suverenity republiky. Myslí si, že časť venovaná integračným procesom môže byť prijatá v reálnom čase vstupu Slovenska do NATO či Európskej únie.
Najmä slová Kanisa o nutnosti hľadať širší konsenzus na prijatie novely ústavy využila opozícia na zopakovanie svojich výhrad proti predloženému textu. Veľakrát boli prezentované tvrdenia o ohrozenosti suverenity a územnej celistvosti SR. Naplno svoj rečnícky čas využil poslanec HZDS Alojz Engliš, ktorý najmä televíznym divákom, ako sám povedal, prečítal platné znenie Ústavy SR a zmeny jednotlivých jej článkov. Odmietol vziať do úvahy pozmeňujúci návrh, ktorý podpísali aj štyria predkladatelia ústavného zákona, a tak čítal a komentoval pôvodnú verziu predloženého textu.
Kritike podrobil návrh novely Ústavy SR vo svojom emocionálne ladenom vystúpení aj poslanec za SNS Víťazoslav Moric. Predstaviteľov Strany maďarskej koalície obvinil, že sú rozpínaví a majú vysoké požiadavky. Moric viackrát upozornil poslancov, aby "neboli chrapúni" a počúvali jeho vystúpenie. Milan Cagala žiadal zasadanie prerušiť a vytvoriť skupinu nezávislých právnych expertov pod gesciou prezidenta SR Rudolfa Schustera, ktorí by pripravili nový návrh novely Ústavy SR.
Podpredseda parlamentu Marián Andel prerušil zasadanie zákonodarcov krátko pred 14.00 hodinou oznámením, že v rozprave o novele ústavy budú pokračovať v pondelok od 14.00 hodiny.