Brno 10. októbra (TASR) - Nedôvera v slovenské súdy a žiadosť o ochranu pred politickými represiami sú podľa Patrika P. hlavné dôvody, prečo odišiel do ČR.
"Neutiekol som pred trestným stíhaním, ale pred politickou represiou," uviedol dnes pre novinárov v Brne Patrik P. prostredníctvom Telemostu. Zdôraznil, že sa mu nepáči, akým spôsobom bol obvinený, a celú kauzu okolo svojej osoby považuje za vykonštruovanú.
"Je to všetko vykonštruované len preto, aby tu bol nejaký politický účinok so zmyslom zvyšovania preferencií, a možno ide aj o nejakú politickú pomstu. Preto som sa takto rozhodol," zdôraznil s tým, že nehodlá utiecť do tretej krajiny a do ČR prišiel požiadať o ochranu práve pred týmto konaním.
Patrik P. je obvinený spolu s veľkopodnikateľom Jozefom M. z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny, ako aj z podvodu.
Týchto trestných činov sa podľa vyšetrovateľa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií B.M.G. Invest a Horizont Slovakia, do ktorých vložilo svoje vklady viac ako 200.000 veriteľov.
Výška jednotlivých vkladov fyzických osôb sa pohybuje v rozmedzí od tisícky až po niekoľko desiatok miliónov Sk, pričom niektoré osoby mali s týmito spoločnosťami uzatvorených aj viacero zmlúv.
Patrik P. prišiel do ČR podľa jeho právneho zástupcu Romana Maťašovského legálne, na hraniciach sa preukázal platným občianskym preukazom 6. októbra. Odmietol tvrdenia, že by išlo o útek.
"Je prvým slovenským občanom, ktorý legálne prešiel hranicu ČR s cieľom zaistiť si rovný prístup pri vyšetrovaní slovenskými úradmi bez politických tlakov a požiadal z tohto dôvodu o politický azyl. Je pripravený spolupracovať s orgánmi ČR, pretože vníma túto krajinu ako právny štát," konštatoval Maťašovský.
Potvrdil, že zatiaľ ho z českých orgánov činných v trestnom konaní nikto oficiálne nekontaktoval a je informovaný iba prostredníctvom médií.
"Spolieham sa len na to, že v ČR budú súdy oveľa menej závislé na politickej vôli, než je tomu na Slovensku. Všetko teraz závisí na českých súdoch. Verím, že moje dôvody sú natoľko dostačujúce, že presvedčia nezávislého pozorovateľa, ako je súd, aby sa rozhodol správne," zdôraznil Patrik P.
Dodal, že očakáva zo slovenskej strany veľmi tvrdý lobing na najvyššej úrovni, aby bol vydaný späť. "Je to vlastne nevyhnutnosť tejto vládnej garnitúry, pretože nielen v minulosti trpela podnikanie v čase, keď malo ministerstvo dohľad nad licenciou obchodov s cennými papiermi.
"Vláda priamo zapríčinila krach spoločností, čo poškodilo niekoľko stoviek tisíc ľudí," vyhlásil Patrik P.
V prípade vyšetrovania pádu firiem B.M.G. a Horizont Slovakia Patrik P. podľa Maťašovského vždy riadne spolupracoval. "Dvadsaťštyri hodín po prevzatí firiem od pôvodných vlastníkov došlo k ich uzavretiu zo strany polície a nemal možnosť predchádzajúci vývoj ovplyvniť. Z vytunelovania firiem teda mali byť obvinení pôvodní majitelia," tvrdí právny zástupca Patrika P.
Hovorí, že stíhanie jeho klienta a Davida B. i Jozefa M. nesie podľa jeho názoru i iných právnikov jasné znaky nerovného prístupu k základným ľudským právam občanov SR.
Patrik P. tvrdí, že spoločnosti kúpil preto, že veril v ich revitalizáciu. "Mal som vypracovaný kompletný finančný projekt, na ktorý bol vypracovaný aj odborný posudok na ekonomickej univerzite, ktorý vypracoval prof. Majcher, Csc."
"Fakt, že spoločnosť skrachovala, bol spôsobený zásahom polície, ktorá 2. januára 2002 znemožnila jej fungovanie na 34 dní," povedal Patrik P. novinárom v telefonickom Telemoste. Na základe toho potom vznikol konkurz, ktorý bol podľa neho vyhlásený nezákonne.
Doplnil, že revitalizácia spoločností počítala s pohľadávkami klientov, ktoré boli rozložené na tri a viac rokov. "Takže ročná zaťaženosť bola minimálne jedna tretina z celej sumy, o ktorej sa dnes hovorí, že je to škoda. Až po vyhlásení konkurzu sa všetky pohľadávky stávajú splatnými naraz."
"Revitalizácia nevychádzala z účtovných hodnôt majetku, ale z ekonomickej výkonnosti majetku čo ktorá firma dokázala za nejaký čas vyrobiť - a išlo o tzv. predaj budúcej hodnoty, čo by umožnilo vo veľmi krátkom čase priniesť peniaze tak, aby už nepodliehali ďalším záväzkom," upresnil Patrik P. a dodal, že išlo predovšetkým o zahraničné podniky.
Na otázku, kde sú peniaze, ktoré sa stratili z firiem B.M.G. a Horizont Slovakia, Patrik P. uviedol, že sa nemôže vyjadriť k peniazom, ktoré boli vyberané od ľudí v dobe fungovania predchádzajúcich vlastníkov. Tí podľa neho všetky peniaze spoločnosti B.M.G. prijímali, investovali i prerozdeľovali prostredníctvom jej materskej spoločnosti Horizont.
Patrik P. súčasne potvrdil, že s Davidom B. spolupracoval, ale s Jozefom M. nie. "Celá kauza vznikla tesne pred voľbami a bolo treba niečo urobiť a teraz je v tom treba pokračovať. Ide buď o politickú výhru alebo prehru, nie o dokázanie viny," vyhlásil Patrik P. Spoločnosti sa rozhodol kúpiť len preto, že videl východisko z toho, ako ich zachrániť.
Záujem o dokázanie mu viny z podvodov mali podľa neho politické špičky. "V prvom kole sa venoval týmto veciam osobne pán Dzurinda, momentálne sú to páni Palko a Lipšic," upresnil Patrik P.
(spolupracovníčka TASR Dana Meissnerová) dem np