Nestranný čitateľ musí zostať po diskusii o reforme prvého piliera dôchodkového systému na stránkach SME (Penzijná reforma - kompromis, 8. 10. a Dva pohľady na prvý pilier dôchodkovej reformy, 9. 10.) zmätený. Na jednej strane síce zástupca ministerstva hovorí o výhodách nového zákona o sociálnom poistení, no jedným dychom dodáva, že ide o kompromis. Na druhej strane nezávislí analytici i žurnalisti upozorňujú na systémové chyby v ňom. Aký je teda záver tejto dilemy a ktorá strana má pravdu?
Autori zákona porušili základné pravidlá úspešnej dôchodkovej reformy: znižujú dôchodky veľkej časti občanov, a zvyšujú odvodové zaťaženie. Reforma by mala viesť k opaku. Hoci teda štátny tajomník ministerstva zo snahy obetovať súčasnú generáciu dôchodcov obviňuje kritikov, v skutočnosti dôchodcom i pracujúcim ublížil jeho vlastný zákon. A to minimálne trikrát: zvyšuje odvody všetkým pracujúcim, znižuje budúce dôchodky väčšine - ľuďom z nižších príjmových vrstiev, a zásadný problém tikajúcej časovanej bomby štátneho priebežného dôchodkového systému nerieši, iba odsúva.
Novela zákona o sociálnom poistení zvyšuje odvodové zaťaženie pracujúcich až troma rôznymi spôsobmi. Po prvé, zvyšuje celkovú výšku odvodov na dôchodkové zabezpečenie z 28 na 28,75 percenta. Po druhé, zvyšuje časť povinných odvodov, ktoré platí zo svojej mzdy priamo zamestnanec, zo 6,4 na 7 percent. Pracujúcim s priemerným príjmom sa tak čistá mzda zníži o približne tisíc korún ročne. Do tretice, zvyšuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov.
Zamestnanci s nižšou než priemernou mzdou budú mať v budúcnosti dôchodky nižšie. Generácia dnešných pracujúcich, možno až dve tretiny z nich, na „reformu“ teda výrazne doplatí. A ľuďom s veľmi nízkymi príjmami nebude štát garantovať žiaden minimálny dôchodok, a odkáže ich na mizerný systém sociálnej podpory. Pri tom všetkom sa však priemerná miera náhrady z priebežného systému zvýši, čiže v budúcnosti bude musieť dôchodkový systém vyplácať viac peňazí, a problémy s deficitmi sa vrátia ako bumerang.
Zákon z dielne štátneho tajomníka je dokonca i v rozpore s volebným programom strany, ktorá ho do funkcie nominovala. Ekonomický program ANO totiž hovorí jasne: „Ďalšie zvyšovanie odvodového zaťaženia je pre ANO neprijateľné ako z politických, tak i ekonomických hľadísk.“ Nesplnilo sa. Pokračuje: „Význam verejného a priebežného spôsobu financovania systému je predovšetkým v dosiahnutí nevyhnutnej miery sociálnej solidarity. V prvom pilieri bude pre každého poisteného občana garantovaná hodnota minimálneho dôchodku“. Skutočnosť je však presne opačná. A dodáva: „Mottom zmien sa musí stať osobná motivácia občana a sporenie“. Nákladný prvý pilier však v skutočnosti výrazne obmedzuje možnosti dôchodkového sporenia.
Otázka, kto chce ublížiť súčasným dôchodcom, je už neaktuálna. Stalo sa tak schválením zákona o sociálnom poistení. Ak ho však prezident vráti na opätovné prerokovanie, získajú poslanci šancu opraviť omyl, do ktorého boli vovedení.
Autor: MARTIN CHREN(Autor pracuje v Nadácii F. A. Hayeka)

Beata
Balogová
