i je cítiť jednotu," skonštatoval po skončení dvojdňovej bratislavskej konferencie Slovensko Európe - Európa Slovensku Oskar Krejčí z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Belu v Banskej Bystrici.
SDKÚ podporuje schválenie ústavnej zmluvy na princípe, kde primárnym článkom je členský štát ako aj začlenenie charty základných práv. Zároveň jej predstavitelia považujú za správne, aby bola v preambule ústavy zmienka o Bohu. "V prípadných rokovaniach však v žiadnom prípade nebudeme prekážkou," uviedol na tlačovej besede predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Štefan Štefanec. Podľa SDKÚ je dôležité udržať rovnováhu medzi súčasnými inštitúciami únie a nevytvárať nové. "Treba sa zamerať na princíp efektívneho manažmentu," zdôraznil Štefanec. Rovnako ako predstavitelia ostatných politických strán podporil zriadenie inštitútu spoločného reprezentanta EÚ pre zahraničnú politiku. SDKÚ však nesúhlasí s vytváraním konkurenčných síl, ale podporuje spoluprácu s NATO. Štefanec ocenil, že mnohé krajiny súhlasia s návrhom jedna krajina, jeden komisár EÚ.
Ako skonštatovala podpredsedníčka ANO pre zahraničie Katarína Glončáková-Golev, návrh ústavnej zmluvy považuje aliancia za maximum doteraz vytvoreného. Vlády jednotlivých krajín by sa mali podľa nej zamerať v súčasnosti najmä na zásadné otázky a ostatné, ako je napríklad názov zmluvy, nechať až na neskoršie. Glončáková si myslí, že otvárať otázku zmienky o Bohu v preambule nie je vhodné a riešenie navrhnuté konventom o zmienke čerpajúcej inšpiráciu z náboženského, kultúrneho a humanistického dedičstva Európy je úplne postačujúce. Podľa bývalého veľvyslanca Slovenska vo Vatikáne Antona Neuwirtha, ktorý na konferencii zastupoval KDH, by zmienka o Bohu v preambule mala byť. "Chceme, aby pre veriacich ľudí táto motivačná sila zostala a spoliehame sa na toleranciu ostatných," poznamenal. Neuwirth je presvedčený, že takouto zmienkou by sa nikomu nič nenanucovalo.
Predstavitelia Smer-u sa zamerali najmä na zahraničnú politiku Slovenska, ktorá sa po vstupe do EÚ stane najvýznamnejšou vnútornou záležitosťou krajiny. Podľa Juraja Horvátha by sa mala okrem politickej a právnej diplomacie sústrediť na ekonomickú diplomaciu, ktorej čas prichádza práve so vstupom Slovenska do EÚ. SR môže podľa neho zastupovať záujmy svojich občanov iba vtedy, ak nebude dávať súhlas na všetky požiadavky zo zahraničia, ale bude mať svoju vlastnú politiku. "Len tak môže Slovensko vtlačiť európskej realite vlastný rukopis profesionality, znalostí a skúseností," poznamenal.
Za kľúčové pre Slovensko označil predstaviteľ ĽS-HZDS Michal Zőldy voľby do Európskeho parlamentu. Ako uviedol, ĽS-HZDS podporuje zmienku o Bohu v preambule ústavy EÚ, bude však rešpektovať dohodu, ku ktorej únia dospeje. Predstavitelia ĽS-HZDS odmietajú myšlienku spájania sa menších krajín proti väčším v rámci únie. "Nepovažujeme to za racionálne a zbytočne by prichádzalo zase k deleniu Európy," konštatoval Zőldy.