Košice 11. októbra (TASR) - Slovenská lekárska únia špecialistov (SLÚŠ) má vážne výhrady voči spôsobu a postupu reformy zdravotníctva. Reformné kroky boli podľa SLÚŠ nahradené protiprávnymi alebo spornými úskokmi, ako je 20-korunový poplatok u lekára, zahrnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti do limitov či vnútenie likvidačných limitov na lieky lekárňam. Na valnom zhromaždení SLÚŠ to dnes v Košiciach konštatoval jej prezident Andrej Janco.
Dodal, že spočiatku reformu podporovali, v súčasnosti však podľa neho nastal značný rozchod s pôvodne prezentovanými zámermi. "Reforma sa zahmlila, nevidíme jej obrysy a už sa len snažíme domyslieť, čo bolo ktorým krokom mienené," uviedol na stretnutí s novinármi. Jedným z prvých krokov riešenia súčasnej situácie je nutnosť zjednotenia lekárskeho stavu. SLÚŠ navrhuje zriadenie tzv. krízovej rady, kde by boli zástupcovia zdravotníckych organizácií.
V súčasnosti podľa účastníkov zhromaždenia klesá úroveň poskytovanej zdravotníckej starostlivosti a porušuje sa ústavné právo pacienta na liečbu na úrovni doby. Reforma slovenského zdravotníctva nie je reformou v prospech občana, ale len reformou majetkových pomerov. Ambulantná sféra je podľa Janca vháňaná do tvorby dlhov, ktorých účelom je reprivatizácia už súkromných zariadení.
Účastníci zhromaždenia ďalej deklarovali, že odmietajú zlúčenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne a Spoločnej zdravotnej poisťovne. Takisto odmietajú oddlžovanie zdravotníckych zariadení prostredníctvom akciovej spoločnosti Veriteľ. Kritizovali aj schvaľovanie zákonov týkajúcich sa zdravotníctva v skrátenom legislatívnom konaní.