„Nevidím dôvod, aby nás to vyrušovalo,“ povedal Malchárek v diskusnej relácii televízie Joj. Podľa neho je za všetkým mocenská ambícia odborových predákov.
„Niektorým odborárskym bossom ide o to, aby sa ich terajšie aktivity stali výťahom k poslaneckým kreslám,“ povedal minister financií Ivan Mikloš v diskusnej relácii STV.
Podpredsedníčka Smeru Monika Beňová je za to, aby sa do petičnej akcie zapojil aj Smer. Ako Smer prispeje, sa rozhodne tento týždeň. Vláda sa podľa Beňovej správa arogantne a odborom nič iné nezostalo. Beňová v Joj poprela, že by Smer odbory podporoval, aby mu rástli preferencie.
Malchárek tvrdí, že nie je dôvod na rekonštrukciu vlády, koalícia má podľa neho stále parlamentnú väčšinu aj preto, že poslanci, ktorí odišli z koaličných klubov, deklarovali, že budú hlasovať za zákony, ktoré plnia vládny program.
Podpredseda KDH Július Brocka v STV povedal, že odborári mali založiť vlastnú stranu, ak chcú predčasné voľby.
Vyslovenie nedôvery vláde zatiaľ podľa podpredsedu HZDS Sergeja Kozlíka nie je aktuálne. Referendum je podľa Kozlíka rizikom, ale HZDS sa k výzve pridá. Tvrdil, že v roku 2001 k referendu, ktoré hnutie organizovalo, neprišlo dosť ľudí, lebo sa báli - napríklad, že prídu o zamestnanie.
Vláda má podľa posledných prieskumov nízku dôveru občanov. Minister financií Ivan Mikloš povedal, že je to tak v každej krajine, kde sa robia reformy. Odborníci majú podľa neho na úspech ekonomických reforiem iný názor ako verejnosť.
Opozičné strany budú o predčasných voľbách rokovať na svojom dnešnom stretnutí. (mož)