
Predsedovia opozičných strán Vladimír Mečiar (zľava), Robert Fico a Jozef Ševc sa zhodli len na tom, že vládna väčšina je krehká a že nebudú hlasovať o Ľubomírovi Lintnerovi. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Skúškou by mohlo byť spojenie hlasovania o štátnom rozpočte v parlamente s hlasovaním o dôvere vláde. Navrhuje to podpredseda ANO Ľubomír Lintner, ktorý si túto myšlienku osvojil od opozičnej Ľudovej únie Vojtecha Tkáča. Premiér Mikuláš Dzurinda však včera tento nápad odmietol.
Opozícia si v každom prípade mieni pripraviť písomný návrh na odvolanie vlády aj s potrebným počtom podpisov poslancov opozície tak, aby ho mohla použiť v „ktoromkoľvek vhodnom okamihu“.
Vodcovia opozície včera diskutovali aj o petičnej akcii odborov s cieľom vyvolať referendum o predčasných voľbách. Najaktívnejší chce byť Smer, ktorý sa na zbieraní podpisov mieni zúčastniť. Podľa Fica je atmosféra v spoločnosti iná ako v roku 2000, keď na rovnaké referedum prišlo len 20 percent občanov.
Aktívna bude aj KSS. „Budeme robiť svoje vlastné agitačné dvojice,“ povedal líder komunistov Ševc.
Najopatrnejšie bude HZDS. „Môžeme skončiť v rovine podpory morálno-politickej. Priamo akčnú podporu nie,“ povedal Mečiar. Odporučil, aby sa zvážila aj ďalšia otázka v referende, a to o doprivatizácii strategických podnikov.
Predčasné parlamentné voľby by sa mali podľa odborárov konať v júni 2004. Mečiar má obavy, že sa to nemusí stihnúť a že otázka odborárov, tak ako je sformulovaná, by „zmarila samu seba“. Fico podotkol, že je pravdepodobné, že sa jej znenie ešte upraví - mesiac jún vypadne a zostane len rok 2004.
Fico odmieta podporovať menšinovú vládu. Chce vládnuť, ale len na základe nových volieb. Podľa Mečiara bude kabinet ešte nejaký čas „klopýtať“. Podporu menšinovej vlády pripustil, ale len po písomných dohodách. SDĽ-ku však podľa neho HZDS robiť nebude.
(sp)