Ruskova strana navrhuje znížiť počet okresných úradov a premenovať ich na obvodné. Je proti špecializovaným úradom miestnej štátnej správy, ako ich navrhuje vláda.
Šéf poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik si nevie predstaviť, ako chce ANO po svojom návrhu prijímať štátny rozpočet, ktorý so zmenami štátnej správy podľa vládneho návrhu už počíta.
ANO v septembri za návrh zákona hlasovala. Béreš priznáva, že „toto bol signál, že túto reformu chceme“, teraz však budú trvať na modeli, čo predložili. Rozuzlenie by podľa neho malo priniesť celodenné stretnutie koaličných expertov, ktoré ANO pred časom iniciovala.
Koalícia však ani v tom nie je zajedno. „Čo na tom stretnutí vyriešime?“ pýta sa predseda SMK Béla Bugár. Podľa Minárika sa dokonca žiadne stretnutie neuskutoční a koalícia bude problém riešiť na dnešnej koaličnej rade. Ak parlament zrušenie okresných úradov k 1. januáru 2004 neodsúhlasí, hrozí aj kompetenčný problém. Parlament totiž už prijal zákon, ktorý novým - tzv. sociálnym - úradom dáva právomoci dnešných sociálnych odborov okresných úradov - okresným úradom ich však neodníma. Ak sa okresné úrady len premenujú na obvodné, od januára by tú istú agendu viedli dve inštitúcie.
Béreš pripúšťa, že dôjde k duplicite právomocí. „Určite niečo musíme prijať,“ tvrdí. Minárik varuje: „Každý, kto bude navrhovať, aby sa nerealizoval vládou navrhovaný postup, bude musieť vysvetliť, ako zvládne takéto nelogickosti.“
Vládou navrhovaná podoba miestnej štátnej správy
* Okresné úrady majú byť zrušené. Ako náhrada za ne majú byť zriadené tzv. obvodné úrady a úrady tzv. špecializovanej štátnej správy, zvyšok agendy má prejsť na obce.
* Okresných úradov je 79. Obvodných úradov má byť 46.
* Okresné úrady dnes pôsobia na úsekoch obrany, dopravy, financií, sociálnych vecí, školstva, životného prostredia a ďalších. Obvodné úrady majú pôsobiť len na úsekoch v riadiacej pôsobnosti ministerstva vnútra - všeobecnej vnútornej správy štátu, živnostenského podnikania, civilnej ochrany a riadenia štátu v krízových situáciách.
* Úrady tzv. špecializovanej štátnej správy si zriadia jednotlivé ministerstvá. Napríklad dnešné sociálne odbory budú nahradené tzv. územnými úradmi sociálnych vecí a služieb zamestnanosti, odbory životného prostredia majú byť nahradené tzv. obvodnými úradmi životného prostredia atď.
Čo navrhuje ANO
* Okresné úrady by sa formálne zrušili, zo 79 by ich ale 50 zostalo a fungovalo ďalej pod názvom obvodné úrady s takmer nezmenenými právomocami.
* Okrem úradov sociálnych vecí by úrady tzv. špecializovanej štátnej správy vôbec nevznikli. (joč)

Beata
Balogová
