Bratislava 18. septembra (TASR) - Zo 64 partnerských cieľov - aktivít na zefektívnenie prístupového procesu SR do NATO, je 24 tzv. všeobecných, 21 sa týka pozemných síl a 19 vzdušných síl. Podľa informácií štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR Rastislava Káčera na ich plnenie v tomto roku rezort obrany vyčlenil 2,35 miliardy Sk.
Ako spresnil dnes na tlačovej besede, dovedna sa v rokoch 2001 až 2006 na partnerské ciele vynaloží asi 16,5 miliardy korún, pričom v budúcom roku to bude 2,67 miliardy a v nasledujúcich rokoch od 2,8 do 3,1 miliardy Sk.
Z tzv. všeobecných partnerských cieľov Káčer medzi najdôležitejšie zaradil prehodnotenie doterajšej štruktúry ozbrojených síl, čiže reformu Armády SR (ASR). Medzi najnákladnejšími je však aj modernizácia informačných, taktických a komunikačných systémov, skvalitnenie výcviku pozemných a vzdušných síl, ale aj zabezpečenie vzdušného priestoru SR systémom NATO a inštalovanie zariadení rozlišujúcich vlastné a cudzie lietadlá.
Slovensko zatiaľ neukončilo ani jeden partnerský cieľ, konštatoval Káčer. Ide totiž o dlhodobý proces, pričom niektoré ciele sa plnia, iné sa začínajú iba v budúcom roku. "Vývoj v posledných dňoch však poukázal na potrebu prehodnotenia a urýchlené plnenie niektorých cieľov, ktoré boli plánované až na budúce roky," zdôraznil. Ide napríklad o zabezpečenie zásob vakcín pre prípad biologického boja pre sily schopné nasadenia, kolektívnu ochranu proti zbraniam hromadného ničenia, ako aj radiačnú ochranu.
Plnenie partnerských cieľov sa priebežne vyhodnocuje a práve v týchto dňoch odborníci MO SR pripravujú analýzu, ktorú v tzv. prehľade interoperability poskytnú centrále NATO. V štúdii, ktorú dostane SR späť, budú poznatky, skúsenosti a odporúčania na korekciu plnenia cieľov v najbližšom období. "Chceme urobiť všetko pre to, aby Slovensko bolo v oblasti technickej pripravenosti medzi uchádzačmi hodnotené ako jedna z najlepšie pripravených krajín," dodal Káčer.