Ide o prvý zo šestice zákonov súvisiacich s reformou verejnej správy. Poslanci k nemu predložili 94 pozmeňujúcich návrhov, pričom približne polovica sa týka prechodu kompetencií z rezortu školstva.
Poslanec Ivan Gašparovič (HZDS) namietal porušenie rokovacieho poriadku NR SR. Podľa jeho slov parlament nemôže rokovať o spomínanom zákone, pretože poslanci včas nedostali spoločnú správu. Podpredseda parlamentu Béla Bugár však pripomenul, že v skrátenom legislatívnom konaní sa tieto obmedzenia nepoužívajú.
Obsahom navrhovanej zákonnej úpravy je presun približne 300 kompetencií, ktoré nateraz vykonávajú predovšetkým okresné a krajské úrady, do pôsobnosti obcí a novozriadených vyšších územných celkov (VÚC). Ide o zriaďovateľské a rozhodovacie kompetencie na úsekoch dopravy, vodného hospodárstva, civilnej ochrany obyvateľstva, matrík, sociálnej pomoci, územného plánovania a stavebného poriadku, ochrany prírody, školstva, kultúry, zdravotníctva, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu.
Poslanci sa venujú prepracovanému návrhu kompetenčného zákona, ktorý vláda schválila 5. septembra. Pôvodný návrh, ktorým sa kabinet mal zaoberať už v polovici augusta, neodporučila do ďalšieho legislatívneho procesu Rada vlády pre verejnú správu. Text návrhu odrážal neochotu viacerých rezortov decentralizovať kompetencie na samosprávu, čo ostro kritizovalo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Minister Šimko vtedy pripustil, že návrh nie je v súlade s vládnou koncepciou reformy verejnej správy. Premiér Mikuláš Dzurinda ho poveril vedením špeciálnej komisie rezortu vnútra a ďalších odborníkov, ktorej úlohou bolo v spolupráci s ministerstvami vypracovať nový návrh kompetenčného zákona.
S prepracovaným návrhom zákona, ktorý jasne vymedzuje originálne a prenesené kompetencie samosprávy podľa tzv. interpretačného pravidla, vyjadrilo spokojnosť aj ZMOS. Podľa jeho predsedu Michala Sýkoru však pri schválení zákona vo vláde neboli rešpektované viaceré pripomienky, ktoré združenie predložilo v poradných orgánoch vlády. Ako uviedol pre TASR, vládou schválený návrh zákona ráta s tým, že takmer deväťdesiat percent všetkých kompetencií decentralizovaných na samosprávu bude len preneseným výkonom štátnej správy.