"Najväčšie umenie reformy je nikoho nepoškodiť. To znamená neurobiť bláznivé kroky, ktoré potom zničia systém zdravotníctva, ktorý bude ťažko reparovať," uviedol minister Zajac k svojmu ročnému pôsobeniu vo funkcii.
"Mierne sme zastavili rast dlhu ako celku, dosiahli určité obmedzenia v zbytočnej spotrebe liekov. Naučili sme pacienta, že bezplatné zdravotníctvo nie je úplne zadarmo. Výrazne sme zmenili filozofiu liekovej politiky v prospech pacienta. Prioritu, ktorú sme si predsavzali, že drahé lieky pre chronických pacientov budú bezplatné, sa podarilo splniť," povedal v rozhovore pre TASR Zajac.
Vážnym spôsobom rezort ovplyvnil efektivitu poskytovania zdravotnej starostlivosti v bratislavských a košických nemocniciach.
Rezort podľa Zajaca predloží šesť nových zákonov naraz. Vláda a parlament rozhodnú, či prejdú a či na Slovensku začne fungovať úplne nový systém zdravotníctva. "Ak tieto návrhy zákonov nebudú schválené, bude to ľúto nielen mne, ale aj mojim reformátorom, lebo takúto jedinečnú šancu už nebude mať možno generácia zdravotníkov. Ale nezničíme aspoň to, čo funguje," zdôraznil minister.
Následne svojim nástupcom odkáže, akými drobnými úpravami možno platný systém vylepšiť. Išlo by o zvýšenie zodpovednosti zdravotných poisťovní (ZP), aj keby sa nezmenili na akciové spoločnosti. ZP by mali byť vtiahnuté do rozhodovania o akútnej a neodkladnej starostlivosti. Týmto krokom sa nedosiahne vyššia efektivita, ale zvýši sa zodpovednosť ZP, vysvetlil Zajac.
"Cítime, že ľudia začínajú chápať význam zmien v zdravotníctve. Prestáva sa ozývať ostrý kritický tón a začína byť skôr vecno-kritický tón," dodal minister. Upozornenie: Domáca redakcia TASR ponúka k správe zvukový záznam.