Bratislava 18. septembra (TASR) - Tri pozmeňovacie návrhy z oblasti zdravotníctva k prerokúvanému kompetenčnému zákonu dnes v parlamentnej rozprave prezentoval Michal Drobný (HZDS).
Poslanec navrhuje, aby agentúry domácej opatrovateľskej starostlivosti, ktoré majú prejsť pod vyššie územné celky, absolvovali kontroly akreditačnou komisiou. Drobný navrhol kontroly aj pre nemocnice 1. a 2. typu, prechádzajúce pod samosprávne kraje, ktoré disponujú špičkovými vyšetrovacími technológiami. Napokon poslanec presadzuje, aby psychiatrické liečebne, nemocnice a Centrum pre liečbu drogových závislostí riadilo naďalej Ministerstvo zdravotníctva SR.
Drobný uviedol, že kompetenčný zákon by sa mal permanentne novelizovať, aby sa priebežne mohli vylepšovať viaceré nedostatky. Národná rada teraz musí naprávať nedostatky po autoroch reformy, "pretože variantne vôbec neuvažovali," kritizoval poslanec skutočnosť, že reforma nebola do parlamentu predložená vo viacerých variantoch pre počty vyšších územných celkov. "Model osem plus osem vstúpi do praxe tak, že prinesie značné problémy," konštatoval Drobný.
František Mikloško (KDH) v pléne predložil návrh na vymedzenie funkčného obdobia riaditeľov škôl a školských zariadení na päť rokov s tým, že o toto miesto sa môžu opätovne uchádzať vo výberovom konaní. Na tých školách a v zariadeniach, kde sú riaditelia vo funkcii osem a viac rokov, navrhuje vykonať výberové konanie do piatich mesiacov po nadobudnutí účinnosti zákona. Obdobný pozmeňujúci návrh, ktorý ráta so štvorročným funkčným obdobím, je súčasťou spoločnej správy. Návrh výboru pre kultúru a médiá nezískal podporu gesčného výboru.
Poslanec Pavel Šťastný (HZDS) sa stotožňuje s pozmeňovacími návrhmi v spoločnej správe, ktoré odmietajú prechod kompetencií na obce v oblasti ochrany prírody a vodného hospodárstva.
Peter Chudík (HZDS) žiadal od predkladateľov zákona špecifikáciu, koľko pracovníkov prejde v rámci reformy z okresných a krajských úradov na obce a samosprávne kraje a koľko pracovníkov bude zo štátnej správy prepustených. Podľa neho nie je kvantifikácia finančnej náročnosti prenosu kompetencií hodnoverná, pretože sa nachádza len v dôvodovej správe k zákonu a nie je z nej možné posúdiť skutočný dopad na rozpočty obcí a samosprávnych krajov. Chudík poznamenal, že štát akoby sa bál skutočne odovzdať kompetencie samospráve, pretože v množstve ustanovení sa nachádzajú právne kľučky, ktoré robia rozhodovanie samosprávy závislým od okresného alebo krajského úradu.