Bratislava 16. októbra (TASR) - Pál Csáky označil prvý rok v kresle podpredsedu vlády pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny za veľmi ťažký najmä pre konanie referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ).
Práve v súvislosti s plebiscitom sa podľa neho stali udalosti, ktoré považuje za hazardnú hru s osudom tejto krajiny. "Myslím si, že predreferendová a poreferendová situácia sa využila a možno aj zneužila na politický súboj," povedal Csáky v rozhovore pre TASR. Výsledkom bola jednak snaha odobrať spod gescie SMK tému európskej integrácie a súhra časti koalície a opozície, ktorá vyústila do pokusu o jeho odvolanie. Ten považuje stále za neopodstatnený.
Za najhorší deň počas prvých dvanástich mesiacov označil druhý deň konania referenda o vstupe SR do EÚ. "Bola to sobota. Tu som sedel a čakal na výsledky. Hlásili výsledky z okresov pod 50 a nad 50 a nikto nevedel dopredu povedať, či bude úspešné alebo nie," priznal Csáky.
Najväčším úspechom prvého roka vlády je podľa neho fakt, že aj za jeho pričinenia úspešne zvládla prípravu Slovenska na členstvo v Európskej únii (EÚ) a čerpanie eurofondov.
"Kým v júni sme boli označovaní za tých, ktorí sú najmenej pripravení, teraz sa situácia otočila aj vďaka úsiliu eurotímu a teraz sa zdá, že sme medzi najlepšími," konštatoval. Súčasne však upozornil, že ide o momentálnu situáciu, ktorá sa môže opäť zmeniť a preto sa nesmie poľavovať v úsilí.
Naopak neúspechom je nepresadenie antidiskriminačného zákona, ktorý sa podľa neho zúžil len na tému homosexuálov. Dobre fungujúci antidiskriminačný zákon je pritom v záujme každého občana, pretože sa spoločnosť stane civilizovanejšou, a chráni záujmy žien, príslušníkov menšín, či hendikepovaných ľudí, dodal. Lepšie je pritom prijať jeden komplexný zákon, ako novelizovať niekoľko desiatok iných právnych noriem.
Csáky zastával post vicepremiéra aj v predchádzajúcej vláde Mikuláša Dzurindu. Počas vtedajšieho prvého roku vlády registroval medzi koaličnými partnermi väčšiu úctu a pozornosť, málo vzájomnej vnútornej kritiky, teraz sa na jeho prekvapenie objavila vnútorná disharmónia veľmi skoro. "Súvisí to s dvoma vecami, so zmenou štýlu politizovania v koalícii zo strany niektorých kolegov a strán a s neskúsenosťou niektorých kolegov v koalícii," dodal.
Jeden aj druhý fenomén je podľa neho nešťastný a dôsledkom je, že súčasná vládna koalícia čelí ani nie po roku veľmi vážnym problémom.
alf som