Bratislava 16. októbra (TASR) - Rok po parlamentných voľbách považujú občania za najzávažnejšie problémy na Slovensku sociálnu nerovnosť, nezamestnanosť a výšku životných nákladov.
Sociálnu nerovnosť považuje za najpálčivejší problém spoločnosti 39,1 percenta občanov, nezamestnanosť 34,3 percenta a životné náklady trápia 30,6 percenta ľudí.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý vykonala agentúra MVK od 4. do 9. októbra na reprezentatívnej vzorke 1152 respondentov.
Situácia v zdravotníctve ťaží 15,8 percenta opýtaných, miera kriminality 15,3 percenta, výšku dôchodkov považuje za najzávažnejší problém 14,2 percenta a korupciu 13,6 percenta respondentov.
Každý desiaty opýtaný (10,4 percenta) uviedol ako najväčší problém v slovenskej spoločnosti ekonomiku, privatizácia trápi 6,4 percenta a pre rovnaký podiel opýtaných je mimoriadne vážnym problémom politika bývania. Nasledujú problémy v školstve (5,1 percenta), stav demokracie (4,6 percenta) a problémy životného prostredia (2,2 percenta). Menšinovú politiku vidí ako problematickú 0,8 percenta opýtaných.
V porovnaní so situáciou spred štyroch rokov, teda po prvom roku vládnutia prvej Dzurindovej vlády pripisujú občania podľa MVK vyššiu závažnosť problému sociálnej nerovnosti a výške životných nákladov. Prvý problém uviedlo ako najzávažnejší o 10,6 percenta a druhý o 10,2 percenta viac občanov ako v roku 1999. Naopak - ľudí podľa tohto prieskumu momentálne menej trápi stupeň kriminality - ako najzávažnejší problém spoločnosti ho aktuálne uvádza o 9,5 percenta menej ako pred štyrmi rokmi. Miera nezamestnanosti trápi dnes o 8,5 percenta menej ľudí ako pri odpočte v roku 1999.
Na začiatku funkčného obdobia vlády Mikuláša Dzurindu považovali občania SR za najzávažnejší problém nezamestnanosť (42,8 percenta) a sociálnu nerovnosť (28,5 percenta). Štvrtina opýtaných vtedy uvádzala ako najpálčivejší problém kriminalitu (24,8 percenta), približne každého piateho respondenta ťažili najmä životné náklady (20,4 percenta). Občania ďalej pripisovali najväčšiu váhu problémom zdravotníctva (18,9 percenta), korupcii (15,2 percenta), situácii v ekonomike (12,6 percenta) a výške dôchodkov (11,8 percenta). V rebríčku najzávažnejších problémov nasledovali problémy školstva, ktoré uviedlo 5,7 percenta opýtaných, privatizácia (5,5 percenta), politika bývania trápila 5,1 percenta respondentov, stav demokracie 4,5 percenta, životné prostredie 2,5 percenta a menšinová politika 0,8 percenta.