ém značky Dermacol našli v bratislavskom supermarkete Carrefour v nákupnom centre Polus. Krém vyrába Alphaduct, a.s., Praha a na Slovensko ho dováža firma Alphaduct Slovensko, s.r.o., so sídlom v Bratislave. Greenpeace následne vyzval obchodnú sieť Carrefour, aby okamžite zastavila predaj opaľovacích krémov s obsahom rizikového MDGN. Použitie Methyldibromo Glutaronitrilu v slnečných krémoch zakazuje zákon o ochrane zdravia ľudu - jeho vykonávacia vyhláška v 28. hlave Potravinového kódexu v časti Kozmetické výrobky.
Na prípad nelegálneho výskytu tejto škodlivej látky v slnečných krémoch dnes Greenpeace upozornil aj Štátny zdravotný ústav (ŠZÚ) v Bratislave. Použitie konzervačnej látky 1,2-dibromo-2,4-dikyano-bután (MDGN) v kozmetických prostriedkoch na ochranu pred slnečným žiarením je zakázané. Pre agentúru SITA to potvrdil ŠZÚ SR. Potvrdzuje to aj stanovisko hlavného hygienika SR Ivana Rovného zverejnené na www.szusr.sk.
V krátkom čase ide už o druhý prípad zakázaného výskytu MDGN v zložení opaľovacích krémov. Výrobky s obsahom MDGN môžu spôsobiť alergické reakcie, čo dokazujú aj závery vedeckého výboru Európskej únie (EÚ), podľa ktorého nie je známa bezpečná koncentrácia MDGN. Ako upozorňuje Greenpeace, predaj opaľovacích krémov s MDGN je na Slovensku v rozpore zo zákonom. Ako pre agentúru SITA povedal koordinátor toxickej a genetickej kampane Greenpeace Martin Hojsík, dnes popoludní podá trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Dôvodom je podozrenie Greenpeace, že predajom opaľovacích krémov Dermacol s obsahom MDGN bol porušený Trestný zákon, ktorý trestá aj za predaj alebo výrobu potravín a iných predmetov, ktoré ohrozujú zdravie spotrebiteľa.
Okrem spomínaných zákonov platí v SR aj zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý - ako pripomenul Hojsík, hovorí, že výrobcovia a dovozcovia sú povinní získavať informácie o možných rizikách výrobku a sú povinní rizikový produkt stiahnuť z trhu. "Nakoľko sa celý rad takýchto výrobkov nachádza na slovenskom trhu, zdá sa, že niekde v systéme ochrany spotrebiteľa pred škodlivými látkami nastala chyba,“ dodal Hojsík.
Greenpeace o výskyte kozmetiky s obsahom MDGN informoval pred dvoma týždňami ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, Hlavného hygienika SR a Štátny zdravotný ústav.