kátom poskytovať právne služby na Slovensku, vypracovalo ministerstvo spravodlivosti (MS SR). Podľa podpredsedu výboru Miroslava Abelovského pozmeňujúce návrhy, ktoré boli zapracované do zákona, ho vylepšujú a budú prospešné. Ako dodal, oproti vládnemu návrhu precizujú postavenie euroadvokátov tak, aby na našom právnom trhu mohli pôsobiť advokáti z Európskej únie (EÚ) a na základe reciprocity slovenskí advokáti v EÚ. Pôvodný zákon tiež umožňoval advokátom združovať sa do verejnoobchodných spoločností, výbor to však doplnil aj o komanditnú spoločnosť. Dáva to advokátom možnosť alternatívneho výberu pri združovaní sa, tvrdí Abelovský.
Výbor schválil aj spoločnú správu o prerokovaní zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Ak tento zákon schváli parlament, sudcovia, na ktorých sa nevzťahuje Zákonník práce, budú musieť niesť zodpovednosť za škodu spôsobenú nezákonným rozhodnutím. Náhrada bude môcť byť poškodenému uhradená v plnej výške, teda bez obmedzenia. Ako príklad Abelovský uviedol konania na Ústavnom súde (ÚS), kde sa občania domáhajú nápravy v prípade prieťahov v súdnom konaní. ÚS SR im priznáva nemalé čiastky ako odškodné, ktoré však hradí štát. "Podľa tohto zákona bude môcť byť zosobnená táto náhrada v plnej výške konkrétnemu sudcovi," vysvetlil.
ÚV dnes schválil aj spoločnú správu zákona o súdnych úradníkoch, o sudcoch a prísediacich, o probačných a mediačných úradníkoch a o poskytnutí jednorazového finančného príspevku politickým väzňom. Pri spoločnej správe zákona o Justičnej akadémii členovia výboru prijali pozmeňovacie návrhy svojho predsedu Jána Drgonca, ktoré posilňujú kompetencie Súdnej rady pri voľbe členov najvyššieho orgánu akadémie - Rady vedenia, potom spoločnú správu schválili. Pozmeňovacie návrhy, ktoré navrhla členka výboru Jana Laššáková, schválil výbor aj v prípade zákona o obchodnom registri. Výbor neschválil jedinú spoločnú správu - o zákone o sudcoch a prísediacich.
Členovia Ústavnoprávneho výboru dnes odporučili parlamentu schváliť aj Dohovor OSN proti nadnárodnému organizovanému zločinu, ktorý už ratifikovalo 53 krajín.