Analytik Spoločnosti pre zahraničnú politiku Ivo Samson hovorí, že v prípade minulosti Jána Bajánka neexistuje pochybnosť, „keďže ide o agenta ŠtB, ktorý je potvrdený z americkej strany“. Podľa neho sa Bajánek na funkciu nehodí. „Je evidentné, že nebude mať dôveru niektorých, najmä zahraničných partnerov. Je otázka, akým smerom sa chce ministerstvo vydať. Ak sú to investície, ktoré majú prísť z rozvojového tretieho sveta, ako napríklad z Južnej Kórey, tým to prekážať nebude.“ Škody sa podľa Samsona môžu dostaviť veľmi rýchlo. „Aj ministerstvo zahraničných vecí by malo vyvíjať tlak na ministra hospodárstva a upozorniť ho na tento fakt, ktorý je pre Slovensko kontraproduktívny.“
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga povedal, že ministerstvo nebude vymenovanie Bajánka komentovať, lebo ide o kompetenciu ministerstva hospodárstva.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik tvrdí, že „plnú zodpovednosť nesie pán minister hospodárstva“.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že ak o Bajánkovej minulosti Rusko vedel, „je to problém a ak je to pravda, pán Bajánek by mal opustiť svoj post“.
Bugár tvrdí, že SARIO rokuje aj o eurofondoch. „Európska únia bude sledovať, akým smerom sa naše rokovania pohnú. V Taliansku mali problém, keď sa k eurofondom dostal niekto z mafie.“ Bugár by Bajánka do takejto funkcie nevymenoval, ale tvrdí, že ide o kompetencie ministra hospodárstva a nikto z koalície do nich nemôže zasiahnuť.
Roman Vavrík z SDKÚ hovorí, že Bajánkovu minulosť treba preveriť. „Veľa sa napísalo o rôznych ľuďoch, otázka je, či je to pravda.“ Dôležité je podľa neho aj to, či riaditeľ SARIO potrebuje previerku NBÚ. „Z pohľadu občianskomorálneho, ak je to pravda, tak by takáto osoba na takomto poste pracovať nemala.“
Americké veľvyslanectvo personálnu politiku slovenskej vlády nekomentuje. V oficiálnej odpovedi hovorkyňa ambasády Barbara Zigli povedala, že očakáva „pokračovanie rovnako pozitívneho a produktívneho vzťahu, aký sme mali s agentúrou SARIO doteraz“. (mož, kos)