súdu SR (ÚS SR) na trestné stíhanie sudcu a generálneho prokurátora. Potreba udelenia súhlasu ÚS SR na vzatie do väzby však zostane zachovaná.
Takáto úprava nemá podľa koordinátora Klubu spravodlivosti v Ľudovej strane - HZDS Jána Cupera nič spoločné s modernou justíciou. "Je to snaha o ovládnutie justície," vyhlásil Cuper v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň si myslí, že ide o návrat do päťdesiatych rokov minulého storočia. "Takéto opatrenia majú posilniť vplyv ministra spravodlivosti na súdnu moc," myslí si Cuper, podľa ktorého pôjde o snahu manipulovať najmä politické kauzy.
Návrh ministerstva sa nepozdáva ani podpredsedovi Ústavnoprávneho výboru NR SR Miroslavovi Abelovskému. Podľa neho rozhodovanie ústavného súdu o trestnom stíhaní sudcov vylučuje možnosť ovplyvňovania. V rozhovore pre agentúru SITA zdôraznil, že súčasná právna úprava imunity a trestného stíhania sudcov je veľmi praktická, a preto by mala byť zachovaná.
Za nie práve najšťastnejšie považuje navrhované zmeny podpredseda strany Smer Robert Kaliňák. "Nepočul som, že by sudcovia imunitu zneužívali," uviedol Kaliňák pre agentúru SITA. Rozhodovanie Ústavného súdu SR o trestnom stíhaní sudcov bolo podľa neho zárukou nezávislosti najmä pri sporoch sudcov s bezpečnostnými zložkami.