ČR a SR: Teroristické útoky na USA by nemali spomaliť rozširovanie EÚ
Praha 18. septembra (TASR) - Podpredseda českej vlády Pavel Rychetský a podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková vyjadrujú spokojnosť s intenzitou a prospešnosťou kontaktov slovenských a českých predstaviteľov pri úsilí o integráciu do EÚ. Podpredsedníčka vlády SR, ktorá v pondelok začala dvojdňovú návštevu ČR, sa s českými predstaviľmi zhodla na tom, že teroristické útoky na USA by nemali spomaliť integračný proces. Ako dnes uviedla pre TASR podpredsedníčka vlády, vicepremiér Rychetský v pondelok počas pracovnej večere ocenil rýchle dobiehanie Slovenska v prístupových rozhovoroch. Obaja zdôraznili výhodnosť vzájomnej spolupráce aj z hľadiska budúceho postavenia oboch národov v zjednotenej Európe. Ako Kadlečíková dodala, nevyhli sa ani problematike rómskej menšiny a spôsobe riešenia tohto problému. Zdôraznila predovšetkým potrebu vzdelávania a hľadania pracovných príležitostí pre rómsku komunitu. Stretnutiu s vicepremiérom Rychetským predchádzalo rokovania s predsedom senátneho výboru pre európsku integráciu Jiřím Skalickým. "Zhodli sme sa na tom, že by bolo potrebné aj u nás spustiť diskusiu o budúcej Európe a postavení oboch našich národov v zjednotenej Európe, ale začať z pozície Visegrádskej štvorky, " uviedla Kadlečíková. Ako v súvislosti s teroristickými útokmi na USA Kadlečíková zdôraznila, "ani Česká republika neočakáva, že by došlo k spomaleniu prístupových rozhovorov s EÚ, naopak všetci očakávame, že tieto rozhovory sa skôr zrýchlia". Dodala, že na rokovaniach s českými predstaviteľmi zaznela veľká podpora Slovensku v súvislosti so vstupom do NATO a jednoznačná podpora spoločného vstupu do EÚ. Dnes - druhý deň návštevy - pokračuje podpredsedníčka slovenskej vlády pre európsku integráciu stretnutím s predsedom Senátu Parlamentu ČR Petrom Pithartom. V Černínskom paláci ju čakajú rokovania so štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Pavlom Teličkom a vicepremiérom a ministrom zahraničných vecí Janom Kavanom.
SR aj ČR chcú udržať nadštandardné vzťahy na spoločných hraniciach
Praha 18. septembra (TASR) - Slovensko aj Česká republika majú záujem udržať nadštandardné vzťahy na česko-slovenských hraniciach, kde je potrebné sprísniť kontrolu v záujme zníženia ilegálnej migrácie z tretích krajín. Zhodli sa na tom na dnešných rokovaniach v Prahe český minister zahraničných vecí Jan Kavan a podpredsedníčka vlády SR pre európsku integráciu Mária Kadlečíková, ktorá je na dvojdňovej návšteve ČR. Kadlečíková pripomenula, že v súvislosti so schengenskými hranicami by malo dôjsť k zmene dohody medzi SR a ČR o bezvízovom styku a úprave nadštandardných vzťahov. Podľa nej však problém predstavuje predovšetkým nelegálna migrácia z tretích krajín. "Práve z toho dôvodu je potrebné urobiť to tak, že kontrola bude sprísnená, ale nadštandardné vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi tu zostanú," dodala Kadlečíková, podľa ktorej si to vyžaduje rokovania. "Oba štáty musia dokázať ilustrovať EÚ, že sú schopné chrániť svoje hranice, vrátane tých, ktoré sa po vstupe do EÚ stanú vnútornými hranicami," dodal Kavan. Podľa neho je potrebné, aby realizácia týchto štandardných opatrení v žiadnom prípade neznížila vysokú nadštandardnú úroveň našim vzájomných bilaterálnych vzťahov. Obaja predstavitelia rokovali aj o vzájomnom približovaní sa k EÚ. Dotkli sa niektorých kapitol, predovšetkým tých, ktoré obe krajiny považujú za citlivejšie, ako napríklad voľný pohyb osôb. Hodnotiacu správu Európskej komisie v novembri tohto roku obaja očakávajú s optimizmom, i keď podpredsedníčka slovenskej vlády pripustila, že SR má rezervy pri implementácii zákonov a môže očakávať výhrady napríklad v oblasti finančnej kontroly. Pred stretnutím s ministrom Kavanom sa slovenská vicepremiérka stretla so štátnym tajomníkom pre európske záležitosti Pavlom Teličkom. Ako uviedla, zhodli sa na tom, že by bolo možno potrebné vymieňať si skúsenosti v rámci bilaterálnej spolupráce aj o jednotlivých postupoch v rámci budúcnosti spoločnej Európy.
Český server Radia.cz expanduje na Slovensko
Praha 18. septembra (TASR) Český spravodajský server Radia.cz expanduje na slovenský trh. Špecializovaný internetový denník koncom augusta začal prevádzku svojej slovenskej verzie na adrese http://sk.radia.cz. Server funguje pod názvom RadioWeb a chce konkurovať zavedenému webu Radia.sk. "Názov sme nezvolili náhodou. Toto slovné spojenie v sebe totiž na prvý pohľad skrýva splynutie dvoch vplyvných médií: rádia a internetu," vysvetlil šéfredaktor Robert Kalmar. Podľa Kalmara je hlavnou úlohou slovenskej verzie serveru Radia.cz vytvoriť priestor pre spoločnú diskusiu. V tej by mal mať poslucháč možnosť slobodne vyjadriť svoj názor na vysielanie rádií na Slovensku a svojimi pripomienkami prispieť k skvalitneniu slovenského éteru. "Nadšenie dnes vystriedala profesionalita a odmeranosť. Prednejšími sa stali pojmy ako playlist, cieľová skupina a reklamný balík. Poslucháč je odsúvaný kamsi po pozadia," upozorňuje Kalmar, ktorého web má sprostredkovať kontakt medzi poslucháčmi a vedením rádií a informovať o aktuálnych udalostiach vo svete rádií. Slovenskú redakciu serveru Radia.cz tvoria zatiaľ dvaja redaktori z Bratislavy. Okrem šéfredaktora Roberta Kalmara ide aj o Juraja Koisa. Pre server externe dopisuje i Barbora Kavulová z Košíc. Český server Radia.cz vznikol pred dvoma rokmi, jeho prevádzkovateľom je olomoucká spoločnosť Redigy a šéfredaktorom Radek Dresler. V uplynulých mesiacoch na slovenský internet úspešne expandovali české portály Atlas a Centrum. Českého vlastníka mal donedávna aj internetový vyhľadávač Zoznam.sk.
Účastníci prezidentského summitu v Tallinne vyjadrili podporu USA
Tallinn 18. septembra (TASR) - Prezidenti troch pobaltských štátov, Estónska, Litvy a Lotyšska, Lennart Meri, Valdas Adamkus a Vaira Vike-Freibergová, ako aj najvyšší predstavitelia Fínska a Poľska, Tarja Halonenová a Aleksander Kwasniewski vyjadrili dnes v Tallinne plnú podporu USA. Sme plne solidárni s rozhodnutím demokratického sveta bojovať proti terorizmu, konštatovali signatári v spoločnom vyhlásení, ktoré zverejnil najvyšší estónsky predstaviteľ. Jeho litovský kolega hovoril o plnej morálnej a politickej podpore pre zámorskú veľmoc. Poľský prezident potvrdil v Tallinne plnú podporu ďalšiemu rozširovaniu Severoatlantickej aliancie (NATO) a ako kandidátov s najväčšími šancami na skoré členstvo v NATO menoval Slovensko a Slovinsko, ako aj pobaltské štáty. "Po terore potrebuje celý svet viac bezpečnosti," poznamenal. Predmetom rokovaní prezidentov piatich krajín regiónu boli predovšetkým otázky bezpečnostnej politiky, aspekty regionálnej spolupráce s dôrazom na rozširovanie NATO a EÚ, ako aj spoločné cezhraničné projekty v oblasti infraštruktúry. Schôdzka bola súčasne plánovanou rozlúčkou estónskeho prezidenta, ktorý po dvoch funkčných obdobiach odchádza 7.októbra z tohto postu.
Pawlowská: Mám rada Slovákov, pretože majú v sebe humor
Brno 18. septembra (TASR) - Dovedna sto dielov programu s názvom Banánové rybičky, napísala a natočila v brnianskom štúdiu Českej televízie Halina Pawlowská. V jej talk show vystúpilo 201 českých a slovenských hostí. Banánové rybičky môžu raz mesačne sledovať i diváci na Slovensku. "Už od roku 2000 spolupracujeme so štúdiom STV v Košiciach. Preto už pozývame hostí zo Slovenska do programu pravidelne raz mesačne, aby sme priblížili Rybičky slovenským divákom," povedal dnes novinárom producent programu Ivan Tuček. "Hoci si hostí do svojich talk show vyberám sama, so Slovákmi sa mi pracuje možno trochu lepšie," povedala TASR protagonistka programu Halina Pawlowská. Podľa nej je to zrejme dané tým, že jej otec pochádza z východu. "Kopa vecí, čo je pre slovenský spôsob rodiny typické, je mi bližšia ako bežné poňatie rodiny českej. Pomerne dosť sa stotožňujem aj s istým slovenským internacionalizmom. Mám rada slovenských mužov pre ich galantnosť. Slovenky bývajú pekné, ako mamička hovorí, Slováci sú poznamenaní Budapešťou a Viedňou. Majú v sebe humor, sú veľkorysí a veľmi príjemní," konštatovala. Talk show Haliny Pawlowskej priniesla na obrazovky českej i slovenskej televízie nový druh humoru, v ktorom sa mieša ironické i ľudsky chápané videnie sveta autorky a protagonistky programu s príbehmi, zážitkami a pocitmi jej hostí. Pawlowská prezradila, že najlepšie sa jej pracuje s hudobníkmi, pretože sú zvyknutí na publikum a neboja sa hovoriť o svojom súkromnom živote. Naopak do svojho programu nikdy nepozýva politikov. "Podozrievam ich, možno neprávom, že by sa nedokázali nikdy zbaviť svojich štátotvorných myšlienok a svojich lídrov," poznamenala. V brnianskom štúdiu v týchto dňoch vznikol 99. diel, na ktorý sa môžu tešiť i diváci na Slovensku. Na tému Ako prežiť rozpaky si bude Halina rozprávať s Ivetou Bartošovou a Pavlom Hammelom. Od uvedenia na obrazovky začiatkom roka 1999 patria Banánové rybičky k najsledovanejším programom ČT. V roku 2000 Rybičky zvíťazili v ankete Týždenníka televízie Tý Tý a boli vyhlásené za program roka ako najúspešnejší televízny program vo vysielaní všetkých českých televíznych staníc.
Obnovený Most Márie Valérie odovzdajú do prevádzky 11. októbra
Budapešť 18. septembra (TASR) - Obnovený Most Márie Valérie medzi Štúrovom a Ostrihomom odovzdajú slávnostne do prevádzky 11. októbra za účasti premiérov SR a MR, Mikuláša Dzurindu a Viktora Orbána, ministrov dopravy oboch krajín, zástupcov Európskej únie a ďalších hostí. Po zasadaní bilaterálnej komisie, ktorá dnes v Budapešti konzultovala stav príprav na odovzdanie objektu do prevádzky, to oznámilo Ministerstvo dopravy a vodného hospodárstva Maďarskej republiky. S obnovou mosta, ktorého predchodca stál v lokalite od roku 1895 až do sklonku roku 1944, keď ho vyhodili do vzduchu ustupujúci fašisti, sa začalo v októbri 2000. Projekt o celkovom objeme 20 miliónov eúr sa z 50 percent financoval z prostriedkov PHARE, zvyšok uhradili rovnakým dielom obe zainteresované krajiny. Most budú môcť využívať chodci, cyklisti, osobné automobily, linkové autobusy, ako aj nákladné vozidlá s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony.