Bratislava 19. októbra (TASR) - Poslancov čaká na októbrovej schôdzi Národnej rady SR rokovanie o návrhu antidiskriminačného zákona z dielne opozičného Smeru. Antidiskriminačný zákon je zdrojom napätia vo vládnej koalícii. Zatiaľ čo KDH je jednoznačne proti, ANO požaduje prerokovanie vládneho návrhu antidiskriminačného zákona.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner pre TASR uviedol, že je pre nich neprijateľné novelizovať 80 právnych noriem v súvislosti s antidiskriminačnou legislatívou. Novelizácia by bola možná, ak by išlo o 15 až 17 zákonov. Riešením pre ANO je predloženie vládneho návrhu zákona, ktorý je pripravený. "Keď nebude predložený vládny návrh zákona, ťažko je pre nás tváriť sa, že zákon z dielne Smeru neexistuje," doplnil Lintner.
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Minárik pre TASR potvrdil, že zákon z dielne Smeru nepodporia. "Nepociťujeme potrebu takejto normy," zdôraznil. Myslí si, že ak niektorá zákonná norma obsahuje prvok diskriminácie, treba to zo zákona odstrániť a nie prijímať nový zákon.
Pracovná skupina okolo vicepremiéra Pála Csákyho na základe rozhodnutia Koaličnej rady vypracovala zoznam 80 zákonov, do ktorých treba vložiť antidiskriminačnú legislatívu. Podľa Minárika treba zoznam ešte podrobne preštudovať. "Neviem, čo môže byť diskriminujúce v takom zákone, ako je zákon o komore kominárov," pýta sa. Zoznam podľa neho pôsobí skôr ako prehľad náhodne vybraných 80 zákonov.
Ďalší koaliční partneri SDKÚ a SMK zaujmú konečné stanovisko k návrhu zákona až po pondelkovom zasadaní poslaneckých klubov. Podľa predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa by bolo predčasné sa teraz vyjadriť. SDKÚ aj s ohľadom na koaličné dohody zaujme definitívne stanovisko v pondelok, povedal šéf klubu Milan Hort.
Predkladateľka zákona, podpredsedníčka Smeru Monika Beňová chce o podpore zákonu rokovať hlavne s poslaneckým klubom ANO, ktorým ako liberálom by mala byť táto problematika blízka. Ako potvrdila, určite sa obráti aj na SMK. Po rokovaní predsedu Smeru Roberta Fica s lídrami ĽS-HZDS aj Ľudovej únie nie je vylúčená ich podpora zákonu. Konečné slovo ale zatiaľ nepovedali. Stanovisko ĽS-HZDS v parlamente prednesie Vladimír Mečiar, ale poslanecký klub považuje za potrebné urýchlene doriešiť problematiku tzv. antidiskriminačného zákona. ĽÚ zaujme definitívne stanovisko v pondelok.
Antidiskriminačný zákon zakazuje diskrimináciu na základe akéhokoľvek dôvodu. Nepripúšťa sa diskriminácia na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, veku, sexuálnej orientácie či náboženstva. Rovnako sa zakazuje diskriminácia kvôli zdravotnému postihnutiu, politickému zmýšľaniu, národnému alebo sociálnemu pôvodu, príslušnosti k národnosti a etnickej skupine, majetku a rodu.